Sağlık

40'ların başında IVF(tüp bebek) veya aşılama

40'ların başında IVF(tüp bebek) veya aşılama

Düşük teknoloji kısırlık tedavisi IVF'den(Tüp bebek) daha ucuz olduğu için 40'larında çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için daha uygun bir tedavi şekli olacağa benziyor.

Kısırlıktan şikayet eden 40'larındaki birçok kadın, IVF'nin en iyi kendi yumurtalarıyla hamile kalma şansını sağladığını söylüyor. Fakat, Kanada'nın Western Ontario Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, intrauterine insemination (IUI)'nın(Aşılama) 40'larındaki kadınlarda da etkili olabileceğini gösteriyor. IVF tedavi başına 8.000-15.000$'a malolurken IUI'ın ücreti birkaç yüz dolar ile birkaç bin dolar arasında değişiyor.

IVF'de, kadınların yumurtalıklarından yumurtaları ameliyatla aldıktan sonra yeni yumurtaların üretilmesi için ilaçlar veriliyor. Daha sonra yumurtalar laboratuarda spermle karıştırılıyor ve döllenmenin gerçekleşmesi bekleniyor. IUI ile sperm rahime ince ve elastik bir tüp yardımıyla enjekte ediliyor.

Kanadalı araştırmacılar 1.100 IUI prosedürünü inceledi ve 40-42 yaşları arasındaki kadınlarda prosedür başına doğum oranının %9.8 civarında olduğunu buldu. Bu rakam, tüm kadınlarda %12.9 civarında. Çalışma, Fertility and Sterility isimli derginin Temmuz baskısında yayınlandı.

Kısırlık tadavisi uzmanı MD Steven J. Ory, "IVF ile toplam başarı oranı 40-42 yaş grubu içerisindeki kadınlarda %15 civarında. O yüzden birçok çift ödedikleri ücretin çok fazla fark yaratmadığını düşünebilir. Fakat, şu açık ki 40 yaşından sonra hiçbir yöntem çok etkili değil. Donör yumurtaların kullanımının hariç tutulmasıyla tüm müdahalelerdeki başarı oranında dramatik bir düşüş görülüyor. Margate, Fla'da çalışan Ory, Society for Reproductive Endocrinology and Infertility'nin başkanı olarak görev alıyor.

Atlanta'da çalışan kısırlık tedavisi uzmanı E. Scott Sills, 40 yaş üzerindeki kadınların IUI yerine daha pahlı ve yüksek teknoloji tedavilerine yönlendirilmelerini yanlış bulduğunu söylüyor. Fakat, gördüğü birçok çiftin %10'dan az başarı oranı olan tedavileri sırf ucuzlar diye kabul etmediğini ekliyor.

Sills, "40'ın üzerindeki bir hastalarda, çiftler donör bir yumurta kullanmadığı sürece hamilelik meydana gelmiyor. Fakat, 40'larındaki kadınlarda bu tedavinin kullanılması mesajının alınması gerektiğine katılmıyorum" diye konuştu.

Ory ve Sills yaşlı kadınlara danışmanlık yapan kısırlık tedavisi uzmanlarının riski, yararları ve uygulanan tüm tedavilerin potansiyel başarı oranını açıklama yükümlülüğü olması gerektiğini düşünüyor. Sills, 40 yaş üzerindeki kadınların genetik anormalliklere sahip olacak bir çocuk doğurabilme riskini görmeleri gerektiğini ekliyor. 45 yaşında Down sendromu olan bir çocuk sahibi olma riski 35'de bir. 35 yaş altındaki kadınlarda ise bu oran 2.000'de bir civarında.

Sills "Doktorların çeşitli tedavilerin detaylarını konuşmak gibi büyük bir sorumlulukları var. Tabii sonuçta bu hastanın kararı. Karar hiçbir zaman doktor tarafından tek yanlı olmamalı" diye konuştu.
Yayın tarihi: 12.08.2002
825
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.