Sağlık

4 ilde AIDS danışmanlık merkezi

4 ilde AIDS danışmanlık merkezi

4 ildeki 14 merkezde isim bildirmeden ve ücretsiz AIDS testi yaptırılabilecek.

Sağlık Bakanlığı'nca yürütülen HIV/AIDS Önleme ve Destek Programı kapsamında gönüllü danışmanlık hizmetinin verildiği 4 ildeki 14 merkezde isim bildirmeden ve ücretsiz AIDS testi yaptırılabilecek.

Hibe anlaşması imzalandı
Sağlık Bakanlığı ile Küresel Fon arasında, toplumun ve savunmasız grupların iyi ve kaliteli temel sağlık hizmetlerine ulaşmasını sağlayarak, uygun mekanizmalarla HIV/AIDS yayılımının artmasını önlemek amacıyla hazırlanan program çerçevesinde bir hibe anlaşması imzalandı.

Bu anlaşma çerçevesinde, 'HIV/AIDS Önleme ve Destek Programı' uygulanmaya başladı. Program kapsamında ilk aşamada Ankara, İstanbul, İzmir ve Trabzon'da toplam 14 Gönüllü Danışmanlık ve Test (GDT) merkezleri kuruldu, danışman olarak hekim, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve hemşireler görevlendirildi.

Danışmanlık hizmeti verilecek
Danışmanlar, merkezlere başvuranlara HIV/AIDS ile ilgili konularda bilgi verip sorularını cevaplayacak ve istek olması halinde hızlı HIV testi uygulayacak.

İsim bildirimi gerekli değil
Bu testi yaptırmak isteyenlerin isim bildirmesi ya da ücret ödemesi gerekmeyecek. Danışmanlar testin sonuçlarına göre gerekli yönlendirmeleri yaparak, isteyenlere koruyucu malzeme, broşür ve kitapçık gibi bilgilendirme materyalleri temin edecek.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, proje çerçevesinde çok yakında Gaziantep'te de bir Gönüllü Danışmanlık ve Test merkezinin faaliyete geçeceğini, çalışmaya başlayan merkezlerin adres ve telefonlarının yer aldığı broşürlerin sağlık kuruluşlarına dağıtılarak halkın bu ücretsiz hizmetten yararlanmasının sağlanacağını açıkladı.

Dört ilde kurulan GDT merkezleri:

Ankara:

.Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etlik Polikliniği,

.Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Semt Polikliniği (Libya Caddesi Çaldıran Sokak),

.Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiliyoloji Kliniği.

Yayın tarihi: 28.05.2007
1455
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.