Sağlık

100 gr diş macunu kullanıyoruz

100 gr diş macunu kullanıyoruz

İngiltere'de 1 kişi yılda 500 gram, Türkiye'de ise 1 kişi yılda 100 gram diş macunu tüketiyor. Evlerin yüzde 30'unda ise hiç macun bulunmuyor...

Kayseri Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, Türkiye'de kişi başı ağız ve diş sağlığı harcamasının Avrupa Birliği ülkelerinin çok gerisinde kaldığını belirterek "İngiltere'de 1 kişi yılda ortalama yarım kilo (500 gram) diş macunu kullanırken, Türkiye'de diş macunu kullanımının ortalaması, 1 kişi için 100 gramdır. Evlerin yüzde 30'unda ise hiç macun bulunmamaktadır" dedi.

Dr. Kadir Çetinkara, diş hekimi hizmetlerinin kamudan daha çok özel muayenehanelerce karşılanması, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde kullanılan araç, gereç ve sarf malzemelerinin yüzde 95'inin ithal edilmesi, koruyucu ağız ve diş sağlığı tedbirlerine gereken önemin verilmemesinin sonucu olarak toplumun yüzde 85'inde ağız ve diş sorunu bulunduğunu ifade etti.
Yayın tarihi: 23.11.2006
618
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.