Sağlık

1 gün yaşayabiliyor!

1 gün yaşayabiliyor!

Yapılan bir araştırmada nezle virüsünün 24 saat boyunca yaşadığı ortaya çıktı.

Soğuk algınlığı ve nezle virüsü, evde 24 saat yaşıyor. ABD'deki Virginia Üniversitesi'nde soğuk algınlığının insandan insana nasıl bulaştığını ortaya çıkartmak isteyen araştırmacılar ilginç sonuçlara ulaştı.

Yapılan bir araştırmaya göre soğuk algınlığına yol açan virüsler, oda sıcaklığında bir gün yaşayabiliyor.

Dr Owen Hendley'in yürüttüğü araştırmaya göre, elektrik düğmeleri, telefon, kapı kolları, televizyon kumandasından bile soğuk algınlığı geçebiliyor.

Nezle olan insanlar, dokundukları nesnelerin yüzde 35'ine virüsü bulaştırıyor. Hatta bir lambanın anahtarını yakmak bile nezle olmaya yetiyor. Bir saat sonra bu nesnelere dokunanların yüzde 60'i hastalığı kapıyor. Bir gün sonra ise bu nesnelere dokunanların yüzde 33'ü virüsü vücutlarına alıyorlar.

Handley, "Otel odalarında eğer soğuk algınlığı geçirmiş birisi kalmış ise bu virüsü her bir yere bulaştırmış olabilir ve ertesi gün aynı odayı kiralayan da aynı hastalığı yüksek olasılıkla kapabilir" diye konuştu.
Yayın tarihi: 03.10.2006
579
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.