Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Zenginlerin başı fakirlerin beli ağrıyor

Zenginlerin başı fakirlerin beli ağrıyor

Avrupa Ağrı Teşkilatları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Serdar Erdine, sosyoekonomik düzey yükseldikçe baş ağrısı, düştükçe de bel ağrısı görülme sıklığının arttığını söyledi.

Prof. Dr. Erdine, araştırmaların, sosyoekonomik düzeye göre ağrının meydana geldiği yerlerin de değiştiğini gösterdiğini belirterek, şunları söyledi:

''Sosyo ekonomik düzey yükseldikçe baş ağrısı, düştükçe de bel ağrısı görülme sıklığı artıyor. Kişi zenginleştikçe yüklendiği sorumluluk artıyor. Daha fazla sorumluluk yüklenince vücut buna karşı bir reaksiyon vermek durumunda. Vücudun vereceği ilk reaksiyon kendini kasmak. Kendini kastığı zaman da ağrı başlar. Bu kişilerde görülen başağrısının yüzde 80'i, gerilim tipi baş ağrısıdır.

Sosyoekonomik düzeyi düşük olanlarda da çalışırken genellikle vücut kullanılıyor. Ancak beli doğru dürüst kullanmayı bilmediğimiz için aşırı yükleniyoruz. Bu nedenle de belde ağrı meydana geliyor.''

Bu tür baş ağrılarına yönelik olarak ağrı merkezlerinde psikologlar tarafından kas gevşetme eğitimi verildiğini anlatan Prof. Dr. Erdine, bel kullanımı konusunda da toplumun eğitilmesi gerektiğini vurguladı.

Eğitimsizlik nedeniyle birçok insanın bel fıtığından ameliyat olduğuna işaret eden Prof. Dr. Erdine, ''Yine bu tür merkezlerde, bel ağrıları için düzenlenen eğitim programlarında, günlük yaşamda dikkat edilmesi gereken kurallar ve ağrıdan korunma yöntemleri anlatılıyor'' dedi.
700
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.