Sağlık

Zekilerin hayatta kalma şansı daha az!

Zekilerin hayatta kalma şansı daha az!

Sinekler üzerinde yapılan bir deney, fazla zekânın hayatta kalmayı zorlaştırdığını ortaya koydu...

İsviçre'deki Fribourg Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, sineklere, yumurtalarını bırakmaları için ya portakal ya da ananas kokulu jel seçeneklerini sundular.

Jellerin birinin üzerine ayrıca acı kinin süren bilim adamları, yapılan 2. denemede, bu sefer üzerinde kinin bulunmayan portakal ve ananas kokulu jeller kullandılar.

2. denemede önceki deneyde kinin bulunan jeli hafızasında tutan ve diğer jeli tercih eden sineklerin yumurtalarını toplayıp, deneyleri tekrar eden bilim adamları, bu sineklerin 20 jenerasyon sonra kinin bulunan jeli ilk uçuşta tespit ettiklerini, diğer sineklerin bu bilgiyi öğrenmeleri için 3-5 kez jellere konması gerektiğini ve bilgiyi çok kolay unuttuğunu kaydettiler. Daha sonra iki grup sineğe yarışma koşullarında az miktarlarda yem veren bilim adamları, zeki olan sineklerin bu yarışmada daha başarısız olduğunu kaydettiler.

Araştırma başkanı Frederic Mery, "New Scientist" dergisine açıklamada bulunurken, zeki sineklerin yemlerini çok daha yavaş yediğini belirterek, "Bu, daha iyi öğrenme kabiliyetinin bir bedeli olduğunu gösteriyor" dedi. Mery, zeki sineklerin, beyinlerinde sinirler arasındaki bağlantıyı geliştirmek için daha çok enerjiye ihtiyaç duyduğunu ve bu nedenle yem ararken diğerlerine göre daha az enerjiyle yetinmek zorunda kaldığını tahmin ediyor.
Yayın tarihi: 15.10.2003
751
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.