Sağlık

Zekayı genler belirliyor

Zekayı genler belirliyor

Neden fakir ailelerden gelen, özellikle de fakir zenci çocuklar, okullarda yapılan zeka testlerinde diğer çocuklara göre daha az başarılı oluyorlar sorusuna yanıt arayan ABD'li uzmanların yaptığı geniş çaplı araştırma, ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. ABD'li bilim adamları, zekayı genlerin belirlediğini ve zekanın sınıf farkından etkilendiğini saptadılar.

Bilim adamlarına göre zengin ve orta sınıfa dahil ailelerin çocukları arasında zeka farklılıklarında genler önemli rol oynuyor. Ancak, dar gelirli ailelerin çocukları arasında zeka farkını, çevre şartları belirliyor.

Virginia Üniversitesi araştırmacılarından Psikiyatrist Eric Turkheimer, "Evde kaç kitabın bulunduğu, öğretmenin iyi olup olmadığı konuları belki orta sınıf ve zengin aileler için üzerinde düşünülmesi gereken sorular. Ancak, bu sorular, fakir aile ortamında yetişen çocuklar için çok daha önemli hale geliyor" dedi.

Turkheimer'ın araştırması, zengin ve orta sınıfın çocuklarının beslenme, ilgi ve eğitim sayesinde gen potansiyellerini kullanarak IQ'larını yükseltme şansına sahip olduklarını ortaya koydu. Turkheimer şu görüşleri öne sürdü:

"Fakir ve özellikle siyah aile çocukları, içinde bulundukları çevre şartları nedeniyle, gen potansiyellerini kullanamıyorlar. Bu yüzden onlar için çevre şartları, çok daha önemli hale geliyor."
Yayın tarihi: 04.09.2003
985
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.