Sağlık

Zeka geriliği nedeni iyot yetersizliği

Zeka geriliği nedeni iyot yetersizliği

Dünyada 1.6 milyar insanın iyot yetersizliğinin yol açtığı bozuklukların tehdidi altında bulunduğu, 300 milyon insanın da yine aynı nedenlerle zihinsel gerilik ile karşı karşıya olduğu bildirildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, beyin ve sinir sisteminin çalışması ve vücut ısısının sürmesini sağlayan hormonların yapılması için gerekli olan iyotun yetersizliği 1.6 milyar insanı tehdit ediyor.

İyot yetersizliği sonucu ortaya çıkan büyüme geriliği, zeka geriliği, cücelik, düşük ve ölü doğum, guatr gibi hastalıkların önüne geçmek için öncelikle kişilerin günlük iyot alımlarının arttırılması gerekiyor.

Türkiye'de yaşayan insanların sadece yüzde 18'inin iyotlu tuz kullandığı bildirildi. Türkiye'de iyot yetersizliğine bağlı guatr yaygınlığının yüzde 30'larda olduğu, guatrın en yaygın olduğu bölgelerin başında ise Karadeniz'in geldiği kaydedildi.


Karadeniz'i sırasıyla Doğu Anadolu, Akdeniz, Güney Doğu Anadolu, İç Anadolu, Ege ve Marmara Bölgeleri izliyor.

İyot yetersizliğine karşı alınacak önlemlerin başında tuzun iyotlanması, ekmeğe iyot katılması, iyot tabletleri kullanılması ve iyotlu yağ kapsülleri verilmesi yer alıyor.

Türkiye'de rafine tuzun sadece dörtte birinin iyotlandığı ve yurttaşların yüzde 18'inin iyotlu tuz kullandığı vurgulandı.
Yayın tarihi: 27.03.2002
711
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.