Sağlık

Zehirli denizanası çarparsa ne yapılmalı?

Zehirli denizanası çarparsa ne yapılmalı?

Sağlık Bakanlığı uyardı. Bu deniz canlıları, insanları dokungaçlarla sokabiliyor.

Sağlık Bakanlığı, Çanakkale Boğazı'ndan sonra Marmara Denizi'ne yayılan İzmit Körfezi'nde yaygın olarak görülen İstanbul'a da ulaşan zehirli denizanalarına karşı uyarı yaptı.

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek yaz tatiline çıkmaya hazırlananlara chrysaora cinsi kahverengi denizanalarıyla ilgili tavsiyelerde bulundu:

"Bu deniz canlıları, insanları dokungaçlarla sokabilmektedir. Ölü denizanalarını bile zehirlediği için, bu canlılarla kesinlikle temas edilmemeli. Denizanası sokması ciltte kızarıklık ve kabarık döküntüler, lokal ağrılı şişlikle kendini belli eder. Birkaç dakika içinde ortaya çıkabilecek vücudun alerjik reaksiyonu ise şoka neden olabilir. Şiddetli maruziyetlerde solunum güçlüğü, nabız değişiklikleri ve ağrılı kas spazmları gözlenir. Denizanalarının soktukları bölgede yapışan dokungaçlar kalabilmektedir.

Zehrin vücuda yayılmaması için temas bölgesine dokunulmamalı, ovuşturulmamalı ve kesinlikle kaşınmamalıdır. Dokungaçların içlerinin boşalmasına neden olabileceği için taze su ve alkol kullanmayın. Dokungaçları tuzlu su ve amonyakla tamamen temizledikten sonra ağrıyı azaltmak amacıyla sokulan bölge mümkün olduğu kadar sıcak, örneğin 45 derecelik suda 20 dakika kadar bekletilmeli. Her durumda hasta kendi yaptığı müdahalelere güvenmeyip en yakın sağlık merkezine başvurmalı. Birkaç gün boyunca lokal olarak kortikosteroid, antihistaminik veya lokal anestezik bir krem uygulanmasıda yerinde olur."
Yayın tarihi: 23.06.2009
942
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.