Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Zehirli biber yememişiz

Zehirli biber yememişiz

Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, limitlerin üzerinde zehirli tarım ilacı kalıntısı olduğu gerekçesiyle Almanya'nın Türk biberine getirdiği kısıtlama konusunda, Türk biberinin 'temiz' olduğunu ve kendi döneminde böyle bir sorun olamayacağını savundu.

Gökalp, ''Son üç yılda bu tür sorunları ortadan kaldırdık. Ürünlerimiz dünya standartlarına uygundur. Birkaç üretici yanlış ilaç atmış olabilir. Üretici, zirai ilaçları reçeteyle almalı'' dedi. Gökalp, üç yıldır Türk insanının zehirli sebze yemediğini, ihraç edilenlerin de temiz olduğunu ifade etti.

Gökalp, kendisinden önceki bakanlar döneminde ithal edilen gıda ürünlerinin analizleri yapılmadan içeride tüketilebildiğini açıkladı.

Kendi döneminde ise ithal edilen ürünlerin uluslararası standartta analizini yaptırmadan ve limitlere uygun olduğunu saptamadan gümrüklerden içeri sokulmasını izin verilmediğini anlatan Gökalp, bu konuda geçmiş dönemdeki uygulamayı şöyle anlattı:

''Benden önceki dönemde ithalatçı yurtdışından herhangi bir meyva-sebze ya da gıda ürününü ithal ediyor. Bu arada analizi için başvuruyor. Ancak, analiz sonuçlanmadan ürün Gümrüklerden alınıp iç piyasaya veriliyor ve tüketilmeye devam ediyor. Analiz sonucu da uzun süre çıkmıyor. Kimi zaman analiz sonuçlanmadan, ithal edilen o ürün iç piyasada tamamen tüketilmiş oluyor. Oysa, doğrusu sağlıklı olduğuna ve limitlere uygun olduğuna dair analiz sonucu çıkana kadar o ürünü gümrüklerden içeri sokmamak. Biz, göreve gelince bu uygulamayı getirdik. Başlangıçta, itirazlar yükseldi. Ancak, biz doğru olanı yaptık, analizin de kısa sürede sonuçlanmasını sağladık. Böylece, hem ithalatçı mağdur olmuyor, hem de halkın sağlığını koruyoruz.''

Gıda kodeksi 57'ye çıktı

Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, bakanlık görevine geldiği sırada sadece beş ürünün gıda kodeksinin olduğunu belirterek, üç yılda bu kodeks sayısını 57'ye çıkardığını bildirdi. Gıda kodeksinin, ürünün uluslarası standartlara uygunluk niteliklerini ortaya koyan bir reçete özelliğinde olduğunu belirten Gökalp, şunları söyledi: ''Düşünün bir; ABD ve Avrupa ülkelerinin 1930-40'larda çıkardığı gıda kodekslerini biz daha yeni çıkartıyoruz. Göreve geldiğimde bunca yıldır çıkarılan gıda kodeksi sayısı sadece 5 idi. Şimdi 57. Gıda kodeksiniz yoksa, başkaları sizin ülkenize istedikleri ürünü sokarlar, siz kendi ürününüzü kimseye satamadığınız gibi AB normları gereği kendi ülkenizde tüketilmesine bile izin vermezler. Bizden öncekilerin ne yaptıklarını merak ediyorum.''
Yayın tarihi: 24.04.2002
945
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.