Sağlık

Zehirlenmelere karşı önlemler

Zehirlenmelere karşı önlemler

Zehirlenen kişinin elini yüzünü ıslatmak, kolonya dökmek, yoğurt gibi şeyler yedirmeye çalışmak asla denenmemeli...

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, son günlerde sobadan sızan gaz nedeniyle zehirlenme haberlerinin arttığını ifade ederek, ''Zehirlenen kişinin elini yüzünü ıslatmak, kolonya dökmek, yoğurt gibi şeyler yedirmeye çalışmak asla denenmemelidir'' dedi.

Özlü, odun, kömür, gaz yağı ve doğalgaz gibi fosil yakıtların kullanıldığı sobaların dumanında bulunan karbonmonoksit gazı nedeniyle zehirlenme olaylarının çoğunun ölümle sonlandığını belirtti. Özlü, ''Karbonmonoksit tatsız, kokusuz, renksiz öldürücü zehirdir. Dolayısıyla zehirlenen kişi bu gazı soluduğunda fark edilse bile geri dönüş her zaman mümkün değildir. Ölüm önlense bile kalıcı sakatlanmalar olabilmektedir'' dedi.

Böyle durumda, zehirlenen kişinin hemen bulunduğu ortamdan uzaklaştırılması, açık ve temiz havaya çıkarılması gerektiğini vurgulayan Özlü, ''Kişi yere yatırılmalı ve mümkünse hemen yüzde 100 ve hatta yüksek basınçlı oksijenle solutulmalıdır. Kurbanın elini yüzünü ıslatmak, kolonya dökmek, yoğurt gibi şeyler yedirmeye çalışma kasla denenmemelidir'' diye konuştu.

Özlü, böyle acı olaylarla karşılaşmamak için sobalarda iyi yanan kömür ve tutuşturma işlemi için uygun malzeme kullanılması gerektiğini kaydederek, şöyle devam etti:

''Sobalar, usulüne uygun üstten tutuşturulmalı, ilave kömür atılmamalı ve kömürün yanması bittikten sonra boşaltılıp yeniden doldurulmalı ve yakılmalıdır. Sobalar, yatmadan önce tamamen söndürülmeli ve içindeki yanmış kömür, odun gibi yakacak malzemeler dışarıya çıkarılmalıdır. Soba yanarken uyunmamalıdır.

Isıdan tasarruf sağlamak amacıyla sobanın duman çıkışı asla daraltılıp kapatılmamalıdır. Sobanın hava girişleri tamamen kapatılmamalıdır. Bacalar düzenli aralıklarla temizlenmeli, açık tutulmalı, hava akımına ulaşacak şekilde çevre yapılardan yükseltilmelidir.''

Özlü, lodos, fırtına gibi hava sirkülasyonunun olumsuz olduğu koşullarda sobaların yakılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 14.01.2004
916
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.