Sağlık

Zayıflatan hormon!

Zayıflatan hormon!

Zayıflamada gerçek sırrın vücutta olduğunu biliyor musunuz? Peki hormonların zayıflattığını?

Vücudumuzda Ghrelin isminde bir hormon vardır. Bu hormon yoğun bir şekilde midenizde ve az miktarda bağırsakta, beynin hipotalamus bölgesi, böbrek, plasentada ve hipofizde yapılmaktadır. Ghrelin, büyüme hormonunun salgılanmasında ve enerji metabolizmasının düzenlenmesinde görev alır.

Ancak zayıflama üzerine etkisi besin alımını düzenlemesi ve enerji harcanmasında görevli olmasından kaynaklanmaktadır.

Zannedildiği gibi zayıflamayı sağlamaz. Aksine midede Ghrelin salgılanınca iştah artar ve yemeyi başlatır. Vücudunuzda bu hormonun baskılanmasını sağlayan başka hormonlar da vardır. Bunlardan bir tanesi kolesistokinindir.

Yani kolesistokinin tokluk sağlayan bir hormondur. Doksanlı yılların başlarında leptin hormonu, 67 yıl önce Ghrelin ve şimdi de obestatin keşfedildi. Leptin ve insülin vücudunuzda yemeyi engelleyen hormonlardandır. Obestatin de Ghreli'nin etkisini azaltıcı işleve sahiptir.

Aşının mantığı

Obezite aşısının da temel mantığı, acıkınca yeme isteği uyandıran ve kiloya neden olan ghrelin hormonunun kontrol altına alınmasıdır. Bilim adamlarının çalışmalarında ghreli'nin yüksek oranda dışarıdan verilmesiyle yeme miktarının arttığı bulunmuştur. Obestatin verilmesiyle de yeme isteğinin %50 oranda azaldığı ve kısa sürede kilo kaybı olduğu görülmüştür.
Yayın tarihi: 11.10.2006
1825
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.