Sağlık

Zayıflama Sonrası Estetik Operasyonları

Zayıflama Sonrası Estetik Operasyonları

Op. Dr. Güncel Öztürk, zayıflama sonrası yapılan estetikler hakkında tüm merak edilenleri açıkladı.

Kilo alıp verme sonucunda ciltte elastikiyet kaybı ve sarkmalar oluşabilir. Bu durumda yapılan estetik operasyonlar hakkında merak ettiğiniz soruları Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk’e sorduk.

“Ciddi miktarda kilo alıp verme sonucunda üst kolda sarkma ve gevşeme, göğüslerde sarkma, karın bölgesinde sarkma, karnın alt kısmında katlanma, kalça, kasık ve uyluk deri ceplerinde sarkmalar görülebilir. Ayrıca fazla kilo alımına bağlı olarak deri incelmesi ve çatlaklar oluşabilir. Çok miktarda kilo alıp verme sonrası vücut şekillendirme operasyonlarında genellikle alttaki dokunun şekli ve tonusu desteklenerek sarkan deri ve fazla yağ alınır. Amaç vücudun daha düzgün bir forma ve kontura sahip olmasını sağlamaktır.”
Kilo vermenin tamamlanmış olması gerekir

“Vücut şekillendirme operasyonlarına başlamadan önce kilo verme işleminin tamamlanmış olması gerekir. Operasyondan önce genel sağlık durumunuz ile ilgili ayrıntılı bir muayene yapılır. Genel sağlık durumunuz, vücudunuzdaki yağ miktarı ve dağılımı, cildinizin sarkıklığı ile fazlalığı ve deri kaliteniz değerlendirilir. Bu muayene sırasında cerrahınızı geçirdiğiniz hastalıklar, diyabet, tansiyon ya da tiroid rahatsızlığı gibi var olan sağlık problemleriniz, sigara ya da alkol gibi zararlı alışkanlıklarınız, antidepresan ya da ağrı kesici gibi düzenli kullanmak durumunda olduğunuz ilaçlarınız hakkında bilgilendirmelisiniz.”Estetik operasyonlara hazırlık

“Kilo verme sonrası yapılan estetik operasyonlar; karın, kalça, kasık ve uyluk germe, meme dikleştirme, kol germe gibi vücut şekillendirme operasyonları yapılır. Lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilen bu işlemler minimal kesiler, estetik ve gizlenen dikişler ile gerçekleştirilir. Germe operasyonları ile birlikte liposuction yani yağ alma operasyonları da kombine bir şekilde gerçekleştirilebilir. Meme dikleştirme operasyonu ile sarkmış göğüsler yeniden şekillendirilebilir. Bu işlem sırasında meme implantı, dolgu enjeksiyonu gibi yardımcı teknikler de kullanılır.”


Op. Dr. Güncel Öztürk “Tüm bu işlemler ameliyat öncesinde 3D simülasyon cihazı yardımı ile hastanın kendi görüntüleri üzerinden 3 boyutlu bir şekilde tasarlanabilir. Bu şekilde hasta ameliyata girmeden nasıl bir görünüme kavuşacağını görebilir, ameliyat öncesinde tasarım aşamasına dahil olarak hayal ettiği görünümü cerrahına daha net bir şekilde anlatabilir. Uygulanan operasyonların türüne göre iyileşme süreci bir ya da birkaç gün sürebilir. Operasyonlar sonrası dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili cerrahınız sizin durumunuza özel ayrıntılı bilgi verecektir.”

Kaynak: Op.Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Yayın tarihi: 09.08.2016
2473
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.