Sağlık

Yüzerken kulağa dikkat!

Yüzerken kulağa dikkat!

Yüzerken veya duş alırken kulağınıza su kaçırmamaya özen gösterin!

Kulak Burun Boğaz hastalıklar uzmanı Dr. Murat Şirin, yüzme sezonunun açılmasıyla en sık karşılaşılan problemlerden birinin kulak tıkanıklıklarına bağlı işitme kaybı ve dış kulak yolu enfeksiyonu olduğunu söyledi. Dr. Şirin, her iki problemin de yüzerken veya duş alırken dış kulak yoluna su kaçmasıyla oluştuğunu söyledi.

Kulağın, dış kulak yolundaki salgı bezleriyle bir salgı ürettiğini ve bunun enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi bulunduğunu belirten Şirin, "dış kulak yolunu tamamen tıkamadıkça çok fazla fark edilmeyen bu birikinti, yüzerken veya duş alırken kulağa kaçan suyla şişip, dış kulak yolunu tıkadığında, hastada kulakta dolgunluk hissi ve işitme kaybına yol açarak sıkıntıya sebep olur" dedi.

"Kulak karıştırılmamalı"

Ağrı olduğunda KBB hastalıkları uzmanına başvurulması gerektiğin kaydeden Şirin, kulağın kesinlikle kulak çubuğu veya havlu, mendil gibi şeylerle karıştırılmaması gerektiğini vurguladı.

Yaz aylarında sıkça rastlanan ve daha can sıkıcı olan bir diğer problemin de dış kulak yolu iltihapları olduğuna işaret eden Dr. Şirin, bu durumun çok ciddi ağrılara neden olduğunu söyledi.

Rahatsızlık halinde bir uzmana başvurulması gerektiğini belirten Dr. Murat Şirin, kulağın su ile temasından kaçınılması gerektiğini de vurguladı.
Yayın tarihi: 11.07.2006
852
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.