Sağlık

Yüz binlerce insan gripten ölebilir

Yüz binlerce insan gripten ölebilir

İngiliz Yayın Kurumu BBC, Avrupalı bilim adamlarının, yüzbinlerce can alacak bir grip salgınının patlak vermesinden endişe ettiklerini bildirdi. BBC'nin internet sitesinde yer alan habere göre, bu hafta Malta'da toplanacak bilim adamları, hükümetlerin böyle bir salgın ihtimaline karşı önlem almasını isteyecekler.

İki yıldır görülen grip virüslerinin çok etkin olmamasına karşın, önümüzdeki dönemlerde güçlü bir virüsün ortaya çıkmasını beklediklerini belirten bilim adamları, söz konusu virüsün ölümcül olabileceğine dikkat çekiyor. Erasmus Üniversitesi'nden Prof. Albert Osterhaus, insanın bağışıklık sisteminin bu tipte bir virüse karşı koymasının mümkün olmadığını belirterek, ''Viroloji uzmanları olarak hangi teknolojiyi geliştirirsek geliştirelim, esas olan siyasetçilerin alacağı karardır. Aşı stoklarının yerinde ve zamanında kullanılabilmesi için stratejiler çizilmesi gerekiyor'' dedi.
Yayın tarihi: 04.11.2002
773
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.