Sağlık

Yürüyüşü ihmal etmeyin...

Yürüyüşü ihmal etmeyin...

Modern yaşam çoğumuzu ofislere hapsetti. Hareketsizliği aşmak için fırsat buldukça yürüyün.

Düzenli yapılan yürüme, vücuttaki stok yağların yakılmasında ve fazla kilolardan kurtulmada önemli rol oynuyor.

Teknolojinin sağladığı geniş imkanlar nedeniyle son yıllarda sağlık açısından büyük sorun oluşturan hareketsizlik, kalp-damar ve hareket sistemi rahatsızlıklarında en önemli etken olarak gösteriliyor.

Alışkanlık haline getirin
Selçuk Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlıklı bir hayatın temel şartlarından birinin, hareket halinde olmak ve yürümeyi alışkanlık haline getirmek olduğunu belirtti.

Yürümenin, insanın kendi solunum ve dolaşım sistemini en hafif düzeyde ritmik şekilde çalıştıran aktivite olduğunu ifade eden Kaya, "Hareket sistemi ve kalp-damar hastalıklarının oluşmasında en önemli etken hareketsizliktir" dedi.

Teknoloji hareketsizlik getirdi
Teknolojinin sağladığı geniş imkanların, insanların hayat standardını yükseltmesine karşın, otomobillerin yaygınlaşması, internet ağının büyümesi gibi gelişmelere bağlı olarak insanları hareketten uzak hantal bir hayata sürüklediğini vurgulayan Kaya, şunları kaydetti:

Yayın tarihi: 01.04.2007
1406
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.