Sağlık

Yumurtasız kahvaltı sofrası kalmasın!

Yumurtasız kahvaltı sofrası kalmasın!

Sabah kahvaltısında yumurta tüketilmesi dikkati artırıyor ve öğlen saatlerine kadar kişinin kendini tok hissetmesini sağlıyor.

Güncellenme tarihi:
"Kıran kazanır" YUM-BİR (Yumurta Üreticileri Merkez Birliği), "Kıran Kazanır" kampanyası ile kamuoyunu yumurtanın faydaları hakkında bilinçlendirmeye devam ediyor. Kampanya boyunca araştırmaları ile Yum-Bir'e proje bilimsel danışmanlığı yapan Hacettepe Üni. Sağlık Bilimleri Fak. Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden Prof. Dr. Neslişah Rakıcıoğlu, sabah kahvaltısında yumurta tüketmenin önemini anlattı. Dikkati artırıyor Prof. Dr. Neslişah Rakıcıoğlu sabah kahvaltısında yumurta tüketilmesinin, dikkati artırdığını ve öğlen saatlerine kadar kişinin kendini tok hissetmesini sağladığını belirtti. Özellikle hızlı büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların bilişsel performansları, öğrenme düzeyleri ve gelişimleri üzerindeki olumlu etkileri sebebiyle kahvaltılarında yumurtanın eksik olmaması gerektiğini söyledi. Ruhsal duruma etkisi pozitif Son yıllarda yapılan birçok çalışmada, kahvaltının okul çağı çocuklarında bilişsel performans ve öğrenme düzeyleri üzerine olan etkilerinin incelendiğini belirten Rakıcıoğlu, çalışmaların sonuçlarına göre, düzenli kahvaltı yapan yetişkinlerde ruhsal durum, hafıza ve mental işlevlerinin, çocuklarda ise okul performanslarının (okula devam etme, öğrenme kapasitesi, eğitilebilirlik durumu) daha iyi olduğuna dikkat çekti. Rakıcıoğlu, öğün atlamayan, sabah kahvaltı yapma alışkanlığı olan bireylerin uzun dönemde beslenme düzeyi ve sağlık durumlarında gelişim gözlemlendiğini söyledi. Sağlıklı beslenmek için kurallarınız var mı? Diğer yumurta haberleri için tıklayın! • Yumurta sizi daha zeki yapabilir mi? • Yumurta yasağına özür • Bu 6 yiyecek ile sakinleş!
Yayın tarihi: 04.03.2009
2259
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.