Sağlık

Yüksek tansiyonu aniden düşürmek tehlikeli

Yüksek tansiyonu aniden düşürmek tehlikeli

Avrupa Hipertansiyon Derneği 2. Başkanı, Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Erdine, yüksek tansiyonun normal değerlere düşürülme işleminin süresinin hastadan hastaya değiştiğini söyledi.

Prof. Dr. Erdine, "Hafif hipertansiyonu olan hastada şeker,diyabet kalp-damar hastalığı gibi diğer risk faktörleri yoksa, tansiyonu haftalar, aylar içinde normal değerlere düşürecek tedavi şekli benimsenebilir. Ama yüksek riskli hastalarda fazla beklemeden tansiyonun normal değerlere düşürmek gerekir" dedi.

Tansiyon düşürücü dil altı hapların bilinçsizce kullanılması halinde yaşlı hastalarda ölümle sonuçlanabileceğini açıklayan Prof. Dr. Serap Erdine, şöyle devam etti:

"Tansiyonu 160-90 Hg mm olan hastalar bile dil altı haplarını hekime sormadan alıyorlar. Özellikle yaşlılarda kan basıncının çok hızlı bir şekilde düşürülmesi hem beyin hem de kalbi besleyen koroner damarlardaki dolaşımı bozuyor. Tansiyon hastalığında hekim hasta arasındaki ilişki, diyalog çok önemlidir. Hastada beyin kanaması varsa kan basıncının çok kısa sürede düşürülmesi beyin dolaşımındaki dengeleri bozacağından mevcut hastalığın ilerlemesine de yol açabilir."
Yayın tarihi: 10.05.2005
990
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.