Sağlık

Yüksek tansiyonda felç tehlikesi, kalp krizini solladı

Yüksek tansiyonda felç tehlikesi, kalp krizini solladı

Yüksek tansiyon konusunda uzmanların yedi ülkede 9 bin 193 yüksek tansiyonlu hasta üzerinde yaptıkları ''Life Çalışması'' adlı araştırmanın sonucu Londra'da düzenlenen bir toplantıda açıklandı. Dört yıl süren araştırma, hipertansiyon nedeniyle ortaya çıkan felç (inme, beyin krizi) vakalarının, kalp krizinin önüne geçtiğini açıklıyor.

Birmingham Ünivesitesi Tıp Fakültesi tarafından Londra Royal College of Physicians'da düzenlenen toplantıya çeşitli ülkelerden 135 gazeteci katıldı. Toplantının başkanlığını yapan Birmingham Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Gareth Beevers, yüksek tansiyonun neden olduğu felç vakalarına değindi. Prof. Beevers, ''Şu anda felç vakalarının sayısı kalp krizlerinin sayısından fazladır. Halbuki, 1990 yılından önce bunun tersi bir eğilim söz konusuydu. Bu değişim, felci önleme çalışmalarının, yüksek kan basıncı tedavisinin önüne geçeceği anlamına geliyor'' dedi.

''Life Çalışması'nı anlatan İsveç Göteborg Östra Üniversitesi Hastanesi'nden Prof. Dr. Björn Dahlöf, bu araştırmanın, bugüne kadar yüksek tansiyon konusunda yapılan en büyük araştırma olduğunu söyledi. Araştırmanın 55-80 yaşları arasında yüksek tansiyon hastaları üzerinde yapıldığını anlatan Prof. Dahlöf, tehlikenin sanılandan da daha büyük olduğunu açıkladı.

Araştırmayla başlayan yeni dönem

Prof. Dr. Björn Dahlöf'ün söylediğine göre, hasta deneklere Losartan ve standart kan basıncı maddesi Atenolol verildi. Diğerleriyle kıyaslandığında, günde bir dozluk Losartan'ın çok olumlu sonuçlar doğurdu. Kalp hastalıkları ve felçten kaynaklanan ölümler yüzde 13 oranında azaldı. Losartan, diğer etken maddeye oranla felç riskini de yüzde 25 azalttı. Bu sonuçlar yüksek tansiyona bağlı felç riski taşıyan hastaların tedavisi konusunda yeni bir dönem başlattı.
Yayın tarihi: 05.06.2002
867
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.