Sağlık

Yüksek tansiyona susam yağı

Yüksek tansiyona susam yağı

Susam yağının, yüksek tansiyonu olan kişilerde olumlu etki yaptığı belirtildi. Hintli bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda susam yağının tansiyonu düşürdüğünü gösterdi...

Hindistan´ın Tamil Nadu eyaletindeki Annamalai Üniversitesi´nde görevli bilim adamları, susam yağının yüksek tansiyona etkisi konusunda yaptıkları araştırmanın sonucunu, Texas eyaletinin San Antonio kentinde yapılan bilimsel bir toplantıda açıkladılar.

Hintli bilim adamlarının araştırmasına, yüksek tansiyonu olan ve bu nedenle düzenli ilaç kullanan 300´ün üzerinde kişi katıldı. Bu kişiler, araştırma çerçevesinde 60 gün süreyle sadece susam yağıyla pişirilmiş yemekler yedi.

Araştırma sonunda, hastaların sistolik kan basıncı (büyük tansiyon) 166 mm Hg´den 134 mm Hg´ye ve diastolik kan basıncı (küçük tansiyon) 101 mm Hg´den 84,6 mm Hg´ye düştüğü tespit edildi.

Bilim adamı Devarajan Sankar, yapılan susam yağı diyetinden sonra hastaların çok daha az ilaçla tansiyonlarını kontrol altında tutabildiğini belirterek, susam yağının olumlu etkisinin içerdiği doymamış yağ oranının yüksekliğinden kaynaklandığını söyledi. Sankar, 100 gram susam yağında ayrıca 40 miligram E vitamini bulunduğunu kaydetti.
Yayın tarihi: 29.04.2003
1073
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.