Sağlık

Yüksek kan şekeri kanser nedeni

Yüksek kan şekeri kanser nedeni

Kadınlarda yüksek kan şekeri seviyesi kanser gelişimi riskini artırabiliyor.

İsveçli araştırmacılar, diyabet ve çok fazla şekerli gıda tüketiminin yüksek kan şekerine neden olduğunu belirterek, yüksek kan şekerinin pankreas, cilt, rahim ve üriner bölge kanserleriyle bağlantılı olabileceğini kaydetti.

Göğüs kanseri riskini artırabiliyor
Umea Üniversitesi tarafından yapılan ve 64 bin 500 kadına ait verilerin incelendiği araştırmada, 49 yaş altı kadınlarda yüksek kan şekerinin özellikle göğüs kanseri riskini artırabileceği tespit edildi.

Araştırmacılar, 40, 50 ve 60 yaşlarındaki kadınlara ait uzun süreli verileri incelediklerinde kan şekeri oranı en yüksek yüzde 25'lik dilim içindeki kadınlarda kanser gelişimi riskinin, bir alttaki yüzde 25'lik gruptan yüzde 26 fazla olduğunu buldu.

İsveçli araştırmacılar, 13 yıl süren araştırmalarında 2 bin 478 kanser vakası tespit etti.

Daha fazla araştırmaya gerek var
Diyabet uzmanları ise yüksek kan şekeri seviyesiyle kanser riski arasındaki bağlantının doğrulanabilmesi için daha fazla araştırmaya gerek olduğunu belirtti.

Araştırmacılar, erkeklerde ise yüksek kan şekerinin, belirgin bir derecede olmasa da prostat kanserinden koruyabileceğine dair bir izlenim edindiklerini belirtti.
Yayın tarihi: 05.04.2007
779
dahafazlası

kan

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.