Sağlık

Yorgunluk deyip geçmeyin!

Yorgunluk deyip geçmeyin!

Şiddetli yorgunluk çekiyor, boğazınız yanıyor, kaslarınızda ağrı ve güçsüzlük hissediyor, uyku bozukluğu yaşıyorsanız, "Kronik Yorgunluk Sendromu" na yakalanmış olabilirsiniz

Aylarca sürebilir

"Kendimi devamlı yorgun hissediyorum, 24 saat dinlenmeyle bile yorgunluğum azalmıyor" diyorsanız, üstüne bir de boğazınızda yanma, kaslarınızda ağrı ve güçsüzlük hissediyorsanız, uyku bozukluğunuz da varsa dikkat. Bunlar, "Kronik Yorgunluk Sendromu"nun (KYS) belirtileri. Sendrom, "uzamış bir yorgunluk durumu" olarak tanımlanıyor ve aylarca sürebiliyor.

Modern çağ hastalığı

Dr. Sadi Vural, "Genellikle 30 yaşını aşmış kadınlarda ya da yoğun iş temposu olanlarda görülen sendrom, modern çağın hastalıklarından biri" diyor ve tanısının konabilmesi için çok ciddi tetkik yapılması gerektiğini vurguluyor. Hastalığın dinlenmeyle geçmeyeceğini ifade eden Vural, öncelikli olarak hastada şikayete yönelik tedavi yoluna gidildiğini söylüyor.

Nedeni araştırılmalı

Vural şöyle diyor: "Örneğin hastanın başı ağrıyorsa baş ağrısı, depresyondaysa da buna yönelik bir ilaç verilir. Bunun dışında merkezi sinir sistemini etkileyecek ilaçlar, vitaminler verilir. B12 eksikliği, kansızlık ve tiroidin az çalışması da yorgunluk, parmaklarda uyuşma, psikolojik sorunlar veya uyku sorununa neden olabilir."
Yayın tarihi: 08.07.2002
864
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.