Sağlık

Yorgunluk beynin en büyük düşmanı!

Yorgunluk beynin en büyük düşmanı!

İnsanların en çok şikayet ettikleri rahatsızlıkların başında günlük yorgunluğun geldiğine dikkat çeken uzmanlar, sürekli yorgunluğun belleği zayıflatarak düşünme yeteneğini etkilediği, uykusuzluğa yol açtığı uyarısında bulunuyor.

Günlük yorguluğun kronik hale geldiğine dikkat çeken uzmanlara göre, sürekli yorgunluk kişilerin düşünme yeteneğini etkiliyor, belleği zayıflatıyor.

İngiltere'de 1000 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, yetişkinlerin yüzde 61'inin günlük yorgunluktan şikayet ettiğini ortaya çıkardı. Araştırmaya katılanlar, günlük yorgunluklarının nedenleri arasında kötü hissetme, stres ve uykusuzluk gibi sağlık sorunlarını sıraladı.

Araştırmada, günlük yorgunluk hissinin öğleden sonra saat 15:00 gibi en üst düzeye çıktığı gözlendi. Öte yandan istatistiksel verilere göre, dünya üzerinde günlük yorgunluk nedeniyle yılda 30 milyon çalışma günü kaybediliyor.

Yoğun iş temposu, trafik, gürültü, stres, dengesiz beslenme gibi pek çok nedenden dolayı insanların en çok şikayet ettikleri rahatsızlıkların başında günlük yorgunluk geliyor.

Uzmanlar, günlük yorgunluğun belirtilerini kişinin kendini çok yavaş hissetmesi, kolay pes etmesi ve çabuk yılması, konsantre olamaması, fiziksel ve düşünsel enerji yetersizliği, ruh halinin sürekli değişkenliği ve çabuk öfkelenmesi şeklinde sıralıyor.

6 ay içinde geçmeyen sürekli yorgunluk belleği zayıflatarak, düşünme yeteneğini etkiliyor, uykusuzluk yaratabiliyor.

Kişilerin kendini yorgun hissetmelerinin belli başlı nedenleri arasında uykusuzluk geliyor. Vücudun uykuda yeterince dinlenememesi sonucu bir gün öncesinin yorgunluğu giderilemiyor ve yorgunluk hissi katlanarak sürüyor. Ancak yorgunluk sadece uykusuzluktan kaynaklanmıyor. Bu nedenle yorgunluğun kaynağını bulmak gerekiyor.

Bunun için ilk yapılacak şeylerin başında yaşam tarzını değiştirmek geliyor. Bazı hastalıkların yorgunluk duygusuyla kendini gösterdiğine dikkat çeken uzmanlara göre, anemi(kansızlık), troid sorunları, depresyon gibi hastalıklar kişilerin kendilerini sürekli yorgun hissetmelerine yol açıyor.

Yorgunluğun gizli nedenleri

- Diyet: Vücut için gerekli besinlerin yeterli miktarda alınmaması bir çok rahatsızlığa yol açabilir. Bunların başında yorgunluk hissi gelir.

- Çalışma yerleri: Gün boyunca çalışmak kişileri yormayabilir ancak çalışılan mekan açısından durum farklıdır. Bu nedenle iş yerlerinin her türlü sağlık koşullarına uygun olması, sizi yoracak, sıkacak özelliklere sahip olmaması gerekir.

Tatil günlerinizde bol bol hareket ederek, açık yerlerde dinlenerek haftanın yorgunluğunu giderebilirsiniz.
Yayın tarihi: 03.05.2003
645
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.