Sağlık

Yollarda sıtmaya rastlamayın

Yollarda sıtmaya rastlamayın

Geçen günlerde BM, bildirimi zorunlu hastalıklar arasında yer alan sıtmayla ilgili uyarıda bulundu.

Dünyada her yıl üç bin çocuğun sıtma nedeniyle öldüğünü, çok daha fazlasının felç olduğunu ve beyin rahatsızlıkları geçirdiğini hatırlattı.

Sıtma sadece çocukların değil, yetişkinlerin de yaşamını tehdit edebiliyor. Başta tropikal bölgeler olmak üzere birçok bölgede, 100'ün üzerinde ülkede yaygın. Seyahat edenler açısından önemini vurgulamak için bu ülkelerin her yıl yaklaşık 125 milyon turisti ağırladığını söyleyelim. Her yıl çok sayıda yolcu sıtmaya yakalanıyor, 10 bin kadar turist ise evlerine döndükten sonra hastalanıyor.

Sıtma parazitleri, anofel sivrisineklerinin çeşitli türleri ile bulaşır. Sinekler daha çok güneşin batışıyla ısırmaya başlar ve bunu güneşin ilk ışıklarına kadar da sürdürürler. Kuluçka süresi ortalama yedi gün. En ağır sıtma hastalığına P.falciparum neden olur. Hastalık, ateş, titreme, baş ağrısı, kas ağrısı ve güçsüzlüğü, kusma, öksürme, ishal ve karın ağrısı yapar. Organ yetmezliğine neden olabilir. Bu kötü tablo koma ve ölümle bitebilir.

Orta ve Güney Amerika'da, Asya ve Akdeniz bölgesinin kentlerinde sıtmaya rastlanmıyor. Ancak Afrika ve Hindistan'da kentsel bölgelerde sıtma görülebiliyor. 1500 metrenin üzerinde hastalık riski genellikle daha düşük. Ancak uygun iklim koşullarında üç bin metre rakıma kadar sıtma vakalarına rastlanabiliyor. Enfeksiyon riski mevsime bağlı olarak da değişebiliyor. En yüksek risk yağmurlu mevsimlerde...

Sıtmanın yaygın olduğu bölgelerde bulaşma mevsimi boyunca özellikle geceleri sinek ısırmalarına maruz kalan ve bağışıklık kazanmamış tüm yolcular sıtma riski altındalar. Sıtmanın yaygınlık derecesi gidilen ülkenin bölgelerine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle seyahate çıkmadan gideceğiniz yerlerde sıtma bulunup bulunmadığını öğrenin. Eğer bilgi toplayamıyorsanız, 'ülkenin her yerinde yüksek sıtma riski varmış gibi' önleminizi alın. Özellikle de tanı ve sağlık hizmetlerinde sorun bulunan bölgelere gidiyorsanız... Bu arada kırsal alanlarda geceleri dışarıda uyuyan yolcular en büyük risk altındalar.

Seyahatte sıtma olmamak için

Uzun kollu gömlek, uzun pantolon ve şapka giyin,

Haşerelere karşı aerosol alın, sinek kovucular sürün,

Hastalığın kuluçka süresi ve başlıca belirtileri öğrenin,

Gerektiği yerlerde, enfeksiyonu baskılamak için sıtma önleyici ilaçlar alın,

Sinekler tarafından (özellikle geceleri) ısırılmaktan kendinizi koruyun,

Sıtma riskinin bulunduğu bir bölgeye gittikten bir hafta veya daha sonraki günlerde ateş görülürse, teşhis ve tedavi için acilen bir sağlık kurumuna başvurun.
Yayın tarihi: 26.05.2005
610
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.