Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Yoksul ülkeler de HIV'e karşı ilaç kullanacak

Yoksul ülkeler de HIV'e karşı ilaç kullanacak

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yayınlanan habere göre, Amerikan ilaç şirketleri grubu Pharmacia, HIV'ye karşı geliştirilen, Rescriptor adlı ilacın daha az pahalı olan kopyalarının AIDS hastalığıyla savaşmak amacıyla, sadece yoksul ülkelerde satılmasına imkan sağlayacak bir anlaşmanın eşiğinde.

Pharmacia Rescriptor'ın lisansını, 78 yoksul ülkede kullanılabilecek olan bu ilacın üretilmesi için imalatçı firmaları temasa geçecek olan, Hollanda merkezli Uluslararası Dispanser Derneği'ne (International Dispensary Association-IDA) verecek.

Pharmacia, IDA ile arasındaki anlaşmaya göre, ilacın Amerika Birleşik Devletleri'nde ve diğer gelişmiş ülkelerde yasadışı olarak satılmasını engellemek amacıyla, tek bir formda ve orijinalinden farklı bir renkle satılmasını şart koşuyor.

Bu anlaşma, gelişmekte olan ülkelerde temel ilaçların bulunabilir hale gelmesini sağlarken, aynı zamanda ilaç şirketlerinin kârlı iç pazarlarındaki ticari çıkarlarını koruma yönünde bir girişim niteliği taşıyor.

Rescriptor HIV'yi etkisiz hale getiren bir ilaç. Bu ilaçla uygulanan tedavi Amerika Birleşik Devletleri'nde 300 dolardan fazla tutuyor, ancak markalaşmış halinin pazar koşullarına daha iyi uydurulması gerekebilir.

Pharmacia'nın Genel Müdürü Fred Hassan 'Bunun kesin bir çözüm olduğu söylenemez. Ancak tartışmak yerine bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.' şeklinde konuşuyor.
Yayın tarihi: 26.01.2003
781
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.