Sağlık

Yiyeceklerdeki katkı maddeleri çocukları daha da yaramaz yapıyor

Yiyeceklerdeki katkı maddeleri çocukları daha da yaramaz yapıyor

Yeni bir araştırmaya göre, çocukların çok sevdiği abur cubur yiyeceklerde bulunan katkı maddeleri küçük çocuklarda yaramazlığa ve hiperaktifliğe yol açabilir.

Kanuna aykırı hareketlere karşı tetikte olan, İngiltere'deki Gıda Komisyonu 'E-numaraları' adı verilen maddelerin yeni yürümeye başlayan çocuklar üzerinde istenmeyen etkileri olabileceğini buldu.
Gıda Komisyonu için çalışan araştırmacılar Isle of Wight'ta, üç yaşındaki 277 çocuk üzerinde beş farklı katkı maddesinin etkilerini inceledi. İncelenen maddeler tartrazin (E102), E110, E122, E124 ve koruyucu Sodium Benzoat (E211) adlı gıda boyalarıydı. Katkı maddeleri çocuklara tek bir içecekle verildi. Araştırmada kullanılan dozlar yaygın olarak satılan gıdalardakine benzer orandaydı. Araştırmacılara göre, ebeveynlerin çoğu, çocuklarının davranışlarında dikkat çekici değişiklikler olduğuınu dile getirdi.
Gıda Komisyonu'nda görevli beslenme uzmanı Annie Seeley 'Boya maddeleri bu besinleri özellikle çocuklar için cazip hale getirmek amacıyla kullanılıyor. Bu araştırmada deneye tabi tutulan boya madderi de çocuklara yönelik, tanınmış gıda ürünlerinde kullanılıyor.' diye konuştu. Bulgular sonucunda bu maddelerin çocuklara yönelik yiyecek ve içeceklerden kaldırılması yönünde telefonlar geldiğini öne sürdü.
Gıda Komisyonu'ndan bir sözcü 'Piyasada çok sayıda ürün var. Hangilerini alacaklarına karar vermesi gerekenler sonuçta ebeveynler.' açıklamasını yaptı.
Yayın tarihi: 25.10.2002
616
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.