Sağlık

Yitirilen organlar yerine gelecek

Yitirilen organlar yerine gelecek

Tıp dünyası, devrim niteliğindeki bir keşifle çalkalanıyor.

MRL ırkından gelen fareler, hasar görmüş organlarını yenileyebildikleri gibi, kopmuş organları da eski haline getirebiliyorlar.

MRS cinsi bir farenin hücreleri başka ırktan farelere enjekte edilirse, orada da organları yeniden büyütebiliyor. Bu buluş gelecekte insanda gerçekleştirilebilirse tıpta yeni bır çığır açılmış olacak.

Amerika'da yapılan bu bilimsel çalışmanın ayrıntıları Cambridge Üniversitesi'nde düzenlenecek 'yaşlanma' konulu konferansta açıklanacak. Amerikan biyomedikal araştırma merkezi Wistar Enstitüsü görevlilerinden Prof. Ellen Heber-Katz, organları yenileme kabiliyetinin bir düzine kadar gen tarafından kontrol edildiğini söyledi. Katz, bu genlerin fonksiyonlarının incelenmeye devam edildiğini, ancak insanlarda da benzer genlerin bulunduğunun kesin olduğunu belirtti. Heber-Katz, hasar görmüş veya kopmuş bütün organların kendi kendine yerine geldiğini gözlemlediklerini, yenilenmeyen tek organın beyin olduğunu gördüklerini kaydetti.,

Hürriyet
Yayın tarihi: 30.08.2005
717
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.