Sağlık

Yıpranan, kuruyan saçlar

Yıpranan, kuruyan saçlar

Yazın önce güneşin yakan kollarına, sonra da denizin tuzu veya havuzun kloruna maruz kalan saçların yıpranması, en azından yorulması kaçınılmaz.

Yine de saçlarınızın yaz aylarının bu olumsuz sonuçlarından korunması mümkün. Uzmanların ilk önerisi, tatile gitmeden önce perma, boya, balyaj gibi girişimler yaptırmayı düşünüyorsanız bundan vazgeçmeniz. Çünkü kimyasal işlemler güneşin zararlı etkilerini artırıyor. Saçın daha hızlı kurumasına neden oluyor. "Saçımdan memnun değilim" diye düşünüyorsanız, saç uçlarındaki kırıkları ve rengi açılan kısımlarını kestirmekle yetinin.

Tatildeyken saçınızı güneşten, tuzdan, kumdan ve klordan koruyun. UV filtreli koruyucu bir ürün bu konuda size yardımcı olabilir. Saç için hazırlanmış özel koruyucu ürünler de var. Yüzünüz veya vücudunuz için kullandığınız güneş kremi de işe yarayabilir.

Deniz veya havuza girerken önce saçınızı ıslatın. Çıktıktan hemen sonra da yıkayın. Suyunu havluyla aldıktan sonra koruyucu ürünü tekrar sürün. Saçlarınız boyalıysa, saçınızı bandana veya şapkayla kapatın.

Akşamları saçınızı, tuz, klor, kum ve koruyucu üründen tamamen arındırmak için iyice yıkamalısınız. Güneş bakım şampuanı ve bakım maskesi uygulayabilirsiniz. Kuru ve yıpranmış saçlar için hazırlanmış şampuanları da hatırlatalım. Saçınız çok kuruduysa iki günde bir besleyici bir maske uygulamayı deneyin.

Yıpranan saça ilkyardım

Tatilden döndünüz, baktınız ki saçlarınız iyice matlaşmış, parlaklığından eser kalmamış. Doğru bir bakımla ilkyardım uygulayın. Haftada iki veya üç kez şampuan öncesi bir besleyici sürün. Saçınız eski kuvvetini ve parlaklığını yakalayana kadar devam edin küre. Şampuan olarak, kuru ve yıpranmış saçlar veya boyalı saçlar için olanları kullanın. Saçınız eski formuna kavuşunca saç yapınıza uygun olana dönebilirsiniz. Şampuan sonrasında da mutlaka bakım maskesi veya serum uygulayın.

Mesude Erşan - Kelebek
Yayın tarihi: 29.06.2006
1022
dahafazlası

sac

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.