Sağlık

Yılda 530 bin anne ölüyor

Yılda 530 bin anne ölüyor

Dünyada her yıl 500 binden fazla annenin hamilelik ya da doğum sırasında öldüğü bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Cenevre'de yayınlanan yıllık raporda, bunca kadının doğum yaparken ya da hamilelik sırasında ölmesi "skandal" olarak nitelendirildi ve "oysa buna çok ucuz ve basit çareler bulunabileceği" belirtildi.

Raporda, üye ülkelerden, sağlık personelinin eğitimi konusunda daha fazla yatırım yapmaları istendi.

WHO bünyesindeki aile sağlığı bölüm şefi Dr. Marie-Paule Kieny, "Bu duruma son verebilmek için yapılması gerekenler biliniyor. Çare aslında hem ucuz, hem de basit" dedi ve hamile kadınların doğru beslenmeleri ve ağır işlerde çalışmamaları gerektiğini belirtti.

YILDA 136 MİLYON DOĞUM

Rapora göre, dünyada yılda 136 milyon doğum oluyor. Gelişme yolundaki ülkelerde kadınların yaklaşık üçte ikisi doğumda uzman yardımı alıyor. Az gelişmiş ülkelerde, özellikle de Afrika kıtasının güney kesimlerinde bu oran üçte birin altına iniyor. Doğumdan sonra iki saat süren kanama, ölüme götürüyor.

YILDA 4 MİLYON YENİDOĞAN ÖLÜYOR

Rapora göre, 530 bin annenin yanı sıra dünyada yılda 4 milyon yenidoğan ölüyor. Bebek ölümlerinin çoğu, temizlik şartlarına riayet edilmemesinden ileri geliyor. Dr. Kieny, bu noktaya değinirken, "Bebekler yıkanmalı, sıcak ortama alınmalı ve doğumdan sonraki ilk saat içinde emzirilmeli" dedi.
Yayın tarihi: 09.04.2005
636
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.