Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Yılda 300 bin bebek evde doğuyor

Yılda 300 bin bebek evde doğuyor

Türkiye´de yılda 1 milyon 480 bin bebek dünyaya gelirken, bunların yaklaşık 300 bininin evde, sağlık personeli yardımı almadan doğduğu bildirildi. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye´de yılda 1 milyon 958 bin kadın gebe kalırken, 1 milyon 480 bin doğum gerçekleşiyor. Gebelerin yüzde 19.4´ü, doğumlarını evde yapıyor, bu da yaklaşık 300 bin bebeğin evde doğması anlamına geliyor.

Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Leyla Mollamahmutoğlu, hastanelerinde yılda ortalama 23-24 bin, günde 60-70 doğumun yapıldığını söyledi. Son 1-2 yıl içinde hastanelerine yapılan doğum başvurularında azalma olduğunu kaydeden Dr. Mollamahmutoğlu, günlük doğum sayısının 60´ın altına düştüğünü belirtti. Özellikle Ankara ve çevre ilçelerdeki hastalara hizmet verdiklerini anlatan Dr. Mollamahmutoğlu, doğum başvurusundaki azalmanın nedenini araştırdıklarını kaydetti.

Azalmanın, ekonomik gücün gerilemesi ve bu nedenle annelerin evde doğum yapmayı tercih etmesi olabileceğini anlatan Dr. Mollamahmutoğlu,´´Bunun bir başka nedeni de çevre illerdeki uzman hekim sayısının artması veya aile planlaması hizmetlerinin başarıya ulaşması da olabilir. Araştırmalar sonucunda bunu göreceğiz´´ diye konuştu.
Yayın tarihi: 08.04.2003
666
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.