Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Yılda 3 kez D vitamini, kemik kırılmasını önlüyor

Yılda 3 kez D vitamini, kemik kırılmasını önlüyor

Yılda üç kez yüksek dozda D vitamini alan yaşlılarda, kemik kırılmasının önlenebildiği saptandı.

Önceki araştırmalarda D vitamini ve kalsiyumun birlikte alınmasının kemik kırılmalarını önleyebildiği, yeni araştırmadaysa sadece D vitamininin kemik kırılmasına karşı önleyici olabildiği gözlendi.

Yaş ortalaması 65-85 olan 2.500 denek üzerinde araştırma yapan uzmanlar, deneklere dört ayda bir normal doz (400 IU) ve yüksek doz (100.000 IU) içeren D vitaminiyle placebo verdi. Beş yıl süren araştırma sonunda, yüksek doz D vitamini alan deneklerde kemik kırılmalarının yüzde 22 daha az meydana geldiği gözlendi.

Ayrıca, bu deneklerden osteoporoz olanlardaysa hastalığın bulunduğu kemiklerde yüzde 33 daha az kırılma olduğu belirlendi. D vitamininin yan etkisi olmadığı, bir yıllık D vitamini tabletlerininse sadece 1.59 dolara malolduğu bildirildi.

Uzmanlar, kemik kırılması riski bulunanlarla yaşlılara, yılda bir kaç kez D vitamini almalarını salık veriyor. Konuyla ilgili araştırma raporu, British Medical Journal adlı derginin Mart sayısında yer aldı.
835
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.