Sağlık

Yılda 3 kez D vitamini, kemik kırılmasını önlüyor

Yılda 3 kez D vitamini, kemik kırılmasını önlüyor

Yılda üç kez yüksek dozda D vitamini alan yaşlılarda, kemik kırılmasının önlenebildiği saptandı.

Önceki araştırmalarda D vitamini ve kalsiyumun birlikte alınmasının kemik kırılmalarını önleyebildiği, yeni araştırmadaysa sadece D vitamininin kemik kırılmasına karşı önleyici olabildiği gözlendi.

Yaş ortalaması 65-85 olan 2.500 denek üzerinde araştırma yapan uzmanlar, deneklere dört ayda bir normal doz (400 IU) ve yüksek doz (100.000 IU) içeren D vitaminiyle placebo verdi. Beş yıl süren araştırma sonunda, yüksek doz D vitamini alan deneklerde kemik kırılmalarının yüzde 22 daha az meydana geldiği gözlendi.

Ayrıca, bu deneklerden osteoporoz olanlardaysa hastalığın bulunduğu kemiklerde yüzde 33 daha az kırılma olduğu belirlendi. D vitamininin yan etkisi olmadığı, bir yıllık D vitamini tabletlerininse sadece 1.59 dolara malolduğu bildirildi.

Uzmanlar, kemik kırılması riski bulunanlarla yaşlılara, yılda bir kaç kez D vitamini almalarını salık veriyor. Konuyla ilgili araştırma raporu, British Medical Journal adlı derginin Mart sayısında yer aldı.
Yayın tarihi: 03.03.2003
842
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.