Sağlık

Yeşil reçete yaşam kalitesini artırıyor

Yeşil reçete yaşam kalitesini artırıyor

'Yeşil Reçete' diye anılan ve bir uzman tavsiyesiyle uygulanabilen özel egzersiz programının, tembel bir yaşam sürdüren insanlarda fiziksel aktiviteyi ve yaşam kalitesini artırabildiği saptandı.

Egzersiz uzmanı doktorların kontrolü altında uygulanan yeşil reçete programının, 40-79 yaş arasındaki insanlarda bir yıl içinde fiziksel aktiviteyle yaşam kalitesini yükseltebildiği gözlendi.

Araştırmaya katılan 878 denek, uzmanların tavsiyeleriyle özel egzersiz programı uyguladı. Kontrol grubunda bulunan diğer deneklerse herhangi bir yardım almadan günlük alışkanlıklarını sürdürdü.

Egzersiz uzmanları kontrolünde program uygulanan deneklerde günlük enerji birikiminin, kontrol grubundaki deneklere göre daha fazla olduğu gözlendi.

Özel egzersiz programı uygulayan deneklerin sağlık durumları ve vücut ağrılarınınsa kontrol grubundaki deneklere göre daha fazla dengelenebildiği gözlendi.

Konuyla ilgili yorum yapan bazı uzmanlar, tembel yaşam sürdüren insanlar için bir uzman tarafından yapılacak dürtünün önemli olduğunu, bazı insanların yardım ve tavsiyelerle yaşam şeklini daha kolay değiştirebildiğini belirtti.

Araştırmayla ilgili rapor, British Medical Journal adlı dergide yer aldı.
Yayın tarihi: 14.04.2003
782
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.