Sağlık

Yeşil çay mucizesi

Yeşil çay mucizesi

Japon bilim adamları, yeşil çaydaki bir maddenin kanser hücrelerine yapışarak tümörlerin büyümesini durdurduğunu belirledi

Japon Kyushu Üniversitesi'nden Hirofumi Tachibana ve ekibi, yeşil çaydaki antikanserojen özelliği olan maddenin nasıl etki ettiğini ilk kez saptadı. Bilim adamları, Epigallocatechin - Gallat (EGCG) maddesinin kanser hücrelerinin yüzeyindeki bölgelere yapıştığını gözlemledi.

Günde 2 - 3 fincan

Akciğer kanseri hücreleriyle yapılan deneylerde, EGCG maddesinin, bazı kanser hücrelerinde düşük konsantrasyonda bile tümörlerin büyümesini engellediği tespit edildi. Her gün içilen iki - üç fincan yeşil çayın, gerekli konsantrasyona ulaşmak için yeterli olduğu kaydedildi.

Nasıl engelliyor?

EGCG'nin olumlu etki göstermesi için kanser hücrelerinin yüzeyinde laminin reseptörlerinin (alıcı) bulunması gerektiğini belirten bilim adamları, EGCG'nin kanser hücrelerine yapıştıktan sonra tümörün büyümesini nasıl engellediğini henüz bilmediklerini belirtti.
Yayın tarihi: 25.09.2004
834
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.