Sağlık

Yeşil çay kansere "dur" diyor

Yeşil çay kansere "dur" diyor

Günümüzde birçok beslenme programında önerilenler listesinde yer alan yeşil çayın bir başka özelliği daha keşfedildi.

Yeşil çayda bulunan bir maddenin, kanser hücrelerinin yayılmasına neden olan enzime karşı etkili olabildiği belirlendi. Üstelik bu enzimin üremesini durduran ilaçlar bu enzimle mücadele ederken sağlıklı hücrelere de zarar verirken, yeşil çay bunu yapmıyor...

Son yıllarda tüketimi bir hayli artan ve faydalarından sık sık bahsedilen yeşil çay kanserle mücadelede de doktorlara yol gösterdi. İngiliz ve İspanyol bilimadamları yeşil çay yapraklarında bulunan bir maddenin kanser hücrelerinin yayılmasına neden olan bir tür enzimin gelişimini engellediğini belirledi.

Sağlıklı hücrelere zarar vermiyor

Kanserle mücadele için geliştirilen birçok ilacın temel hedefinin de bu enzimin gelişmesini engellemek olduğu belirtiliyor. Yeşil çay doğası gereği kanserli hücrelerin bu enzimi üretmesini engelleyebiliyor, üstelik ilaçlar bu enzimle mücadele ederken sağlıklı hücrelere de zarar verirken, yeşil çay bunu yapmıyor.

Ancak bilimadamları ne miktarda yeşil çay içilirse, kanserle mücadelede etkin bir sonuç elde edilebileceğini henüz belirleyemedi ve bu konuda daha geniş kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiğini ifade etti.

Hamileler için fazlası zararlı

Öte yandan uzmanlar yeşil çayın aşırı tüketiminin de özellikle hamile kadınlar için sakıncalı olabileceğine dikkat çekti. Hamilileğin ilk aylarında aşırı yeşil çay tüketiminin folik asit emilimini azalttığı ve bebeklerde bazı omurilik rahatsızlıklarına neden olduğu uyarısı yapıldı.
Yayın tarihi: 17.03.2005
580
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.