Sağlık

Yeniden doğmak ister misiniz?

Yeniden doğmak ister misiniz?

ABD'den ithal edilen ve dağıtımı MT Sağlık Ürünleri tarafından yapılan Sigara Bırakma Bandı "Smoke Patch" tanıtıldı.

Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkanı Ubeyd Korbey, Sigara Bırakma Bandı Smoke Patch yönteminin sigara alışkanlığından kurtulmada etkili bir yöntem olduğunu söyledi.

Korbey, bu ürünün tamamen bitkisel olduğunu ve vücudun endorfin salgılayarak kişinin sigaraya karşı olan dayanılmaz isteğini sonlandırdığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Gözlemlerimize göre istekli olduktan sonra yüzde 60-65 oranında başarımız var. Bu ürünü kullananlardan yüzde 20 civarında da sigarayı azaltanlar var. Yüzde 15'lik bir bölümde de başarısızlığımız var. Onlar da umutsuz olmasınlar. Ben 13 yılını sigarayla savaşa vermiş birisi olarak bu ürüne kefilim. Rahatlıkla diyebilirim ki sigara bırakmada pratik, kolay ve kullanılabilir bir yöntem..."

Korbey, "Bu ürüne verilen para sigaraya verilen yıllık paranın 6'da biri bile değil. İnsanlar ortalama olarak 2 aylık sigara paralarını buna verirler, ancak geri kalan 10 aylık süre kendilerine kalır. Sigarayı bırakmak yeniden doğmak gibi güzel bir şey" şeklinde konuştu.

Sigarayı bırakmak için tiryakilere çevrelerindekilerin de yardımcı olması gerektiğine işaret eden Korbey, "7 Kasım Dünya Sigara Bırakma Günü idi. Biz insanlara 'sigarayı bırakın' demiyoruz, 'hayatınızı yok etmekten vazgeçin' diyoruz" dedi.

İnsanların nikotine ihtiyacı olmadığını ve Smoke Patch içindeki bir maddenin endorfinin salgılanmasına yardımcı olarak kişinin sigara isteği duymamasını sağladığını anlatan Korbey, bu yöntemin vücuda nikotin verilerek sigara bırakma yöntemiyle karıştırılmamasını istedi.

Ubeyd Korbey, 1999 yılındaki depremde 20 bin civarında insanın hayatını kaybettiğini de hatırlatarak, "1999 yılından bu yana ise Türkiye'de 800 bin kişi sigaradan öldü. Eğer Smoke Patch'lerin bir kısmı kullanılmış olsaydı ölenlerin en az 100 binini kurtarabilirdik" diye konuştu.
Yayın tarihi: 21.11.2006
1644
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.