Sağlık

Yeni tedavi: Yaz, iyileş

Yeni tedavi: Yaz, iyileş

Sorunlarını kağıda dökenler streslerinden kurtulurken, vücudun bağışıklık sistemi de güçleniyor. Bu sayede hastalıkların yanı sıra yaralar da daha çabuk iyileşiyor...

Yazı yazmak sadece ruhu dinlendirmiyor, fiziksel olarak da sağlığa iyi geliyor. Yazdıkça stres azalıyor, bedeninin kendini iyileştirme gücü artıyor.

Duygusal strese bağlı olarak sağlık problemleri yaşıyorsanız, bir de yazı yazmayı deneyin. Güncel araştırmalar, yazı yazmanın beden sağlığını olumlu etkilediğini ortaya koydu.

Londra King's College Psikoloji Bölümü'nde görevli bilim adamları, 36 kişilik bir grubu deneye tabi tuttu. Grubun yarısından şimdiye kadar yaşadıkları en kötü olayı ve buna ilişkin olarak neler hissettiklerini yazmaları istendi. Grubun diğer yarısına havadan sudan konular hakkında not düşmeleri söylendi. İki grup, üç gün boyunca yazdı.

Üçüncü gün uzmanlar, deneklerin üst kollarında iğneyle küçük yaralar açtı. İki hafta sonra yaralar kontrol edildi. Duygularını kağıda döken grupta yaraların, havadan sudan yazanlarınkiyle kıyaslandığında daha küçük olduğu gözlemlendi. Yaraları daha yavaş iyileşen kişilerin ise gergin oldukları saptandı.

Ameliyat sonrası için

Araştırmaya göre sorun ve sıkıntılar kağıda döküldükçe, kişi rahatlıyor castresi de azalıyor.
Stresin azalması ise vücudan bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Suzanne Scott, "Araştırmadan elde ettiğimiz sonuçlar, sıkıntıları yazmanın beden sağlığını çok olumlu etkilediğini gösterdi" diyor.

Uzmanlar, araştırma sonuçlarının özellikle ameliyat sonrası bakım açısından çok önemli olduğu görüşünde. Ameliyat geçiren gergin ve stresli kişilerin yaraları, 'rahat' kişilerin yaralarına oranla daha geç kaynıyor.
Yayın tarihi: 01.09.2003
943
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.