Sağlık

Yeni tedavi umutları

Yeni tedavi umutları

Parkinson ve alzheimer tedavisinde yeni ufuklar açabilecek sinir kök hücresi üretildi.

Britanyalı araştırmacılar, insan kök hücresinden, sinir kök hücresi üretmeyi başardıklarını açıkladı. Edinburgh Üniversitesi araştırmacılarının bu başarısının bazı hastalıkların tedavisinde önemli rol oynayacağı belirtiliyor. Araştırmadaki uzun vadeli hedef, alzheimer ve parkinson gibi hastalıklara yakalananların hasar gören sinir hücrelerini, yeni hücrelerle değiştirerek bu hastalıkları tarihe gömmek. Dünyanın ilk laboratuvar ürünü sinir kök hücrelerinin, kısa vadede de bu tür hastalıklara yönelik yeni ilaçların üretilmesi sürecini hızlandırması bekleniyor.

Kök hücreler, vücutta tüm hücrelere dönüşme niteliğine sahip özel birimler. Sinir kök hücreleri ise beyin ve merkezi sinir sisteminin yapıtaşları. Edinburgh Üniversitesi'nden Dr. Steven Pollard, "Bu hastalıkların tedavisi için son derece önemli bir adım. Bu hücreler yardımıyla hastalıkları, bir deney tüpünde yaratabildiğimizde, hastalıkları ve elbette tedavi yollarını da daha iyi anlayacağız" dedi.

Laboratuvarda sinir kök hücresi elde etmeye yönelik daha önceki çalışmalar, hep 'bozuk' örneklerin elde edilmesi nedeniyle hüsranla sonuçlanmıştı. Edinburgh Üniversitesi uzmanları ise bağışlanan bir yumurta hücresi ve kök hücreden alınmış genetik malzeme aracılığıyla insan embriyonu ürettiklerini açıkladıktan sadece üç ay sonra, bilimsel çalışmalarda kullanılabilecek nitelikte sinir kök hücreleri de elde ettiklerini müjdeledi. Edinburgh Üniversitesi takımı, Britanya'da uzun etik tartışmalardan sonra bilimsel amaçlı insan embriyonu kopyalayan ilk ekip olmuştu.

45 yıllık serüven

1960'lar: Yetişkin dokusundan alınan kök hücrelerle ilk araştırmalar başladı.

1968: Yetişkin kök hücresi, bağışıklık mekanizması güçsüzleşmiş hastaların tedavisinde kullanıldı.

1998: ABD'li bilim adamları, insan embriyonu ve tohumlarından kök hücre yetiştirdi.

2001: Embriyonik kök hücreler, laboratuvarda kan hücrelerine dönüştürüldü.

2004: Güney Koreli bilim adamları, 30 insan embriyonunu klonladı ve birkaç gün boyunca geliştirdi.

2005: Güney Koreli bir araştırma grubu, laboratuvarda 'kişiye özel' kök hücreler üretti.

Radikal

Yayın tarihi: 19.08.2005
735
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.