Sağlık

Yeni doğan bebeklere barkod

Yeni doğan bebeklere barkod

İspanya`da, hastanede doğan bebeklerin karışması riskini önlemek için, artık bebeklere parmak izinden oluşan barkodlar veriliyor.

Söz konusu sistem, İspanya`nın başkenti Madrid`deki La Zarzuela hastanesinin kadın doğum bölümünde uygulanmaya başladı. Yeni sistemde, yeni doğan bebekler ile annelerinin parmak izleri alınıyor ve bunlar elekronik barkodlar haline getiriliyor.

Barkodlarda, anneyle ve doğumda yer alan doktorlarla ilgili bilgiler de bulunuyor. Barkodlar, bir nevi bebeğin kimlik kartı işlevi görüyor.

Bebeğin kimliği konusunda bir şüphe olması halinde, barkodlar makine tarafından çözümlenerek bebeğin hangi anneye ait olduğu saptanabiliyor.

Hastane yetkilileri, ailelerin doğal olarak, hastanede gözlerinden uzak olduğu zaman bebeklerinin güvenliği konusunda endişe duyduklarını belirterek, bu sistemle herhangi bir hata yapılması riskinin çok daha azaltıldığını söylediler.
Yayın tarihi: 22.01.2003
1206
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.