Sağlık

Yeni doğan bebeklerde sarılığa dikkat

Yeni doğan bebeklerde sarılığa dikkat

Yeni doğmuş bebeklerde görülen sarılık, tedavi edilmediği takdirde beyinde ciddi hasarlara neden olabiliyor.

Yeni doğan bütün bebeklerde çeşitli nedenlere bağlı olarak belli risk oranlarında sarılık görülebiliyor. Yaygın olarak görülen bu hastalığın bir nedeninin anne bebek arasındaki kan uyuşmazlığı olduğunu belirten uzmanlar, doğum sırasında gerçekleşen travmaların da bebekte görülen sarılıkta etken olduğunu söylüyor.

Bebeklerde sarılık doğar doğmaz yapılan bir takım testlerle anlaşılabiliyor. Özellikle gözde ve ciltteki sarı rengin hastalığın habercisi oluyor.


Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Erkul: "Bebeklerde görülen sarılığın belli düzeyleri vardır. Eğer bebeğin sarılığı risk oluşturacak düzeye geldiyse, hiç vakit kaybetmeden kanının değişmesi gerekir. Başka tedavi yöntemleri de kullanılır. Tedavisi geciktirilirse bebeğin beyninde ciddi hasarlara neden olabilir. Hastalığın, doğumu izleyen ilk günlerde teşhis edilip, hemen tedavi edilmesi gerekir." diye konuştu.

Annelerin, doğumun ardından bir an önce taburcu olmak istemelerinin bazen bebekteki olası sarılık hastalığının takibini zorlaştırabileceğini vurgulayan Erkul, göz ve yüz rengi sarıya dönen bebeklerin vakit kaybetmeden bir doktora götürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 25.12.2003
857
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.