Sağlık

Yeni bir ölümcül hastalık dünyayı tehdit ediyor!

Yeni bir ölümcül hastalık dünyayı tehdit ediyor!

Grip sendromu göstererek başlayan ve hızla zatürreeye çeviren SARS'a baş ağrısı, iştahsızlık, sersemlik ve ishal gibi rahatsızlıkların eşlik edebildiği belirtiliyor. İnsandan insana geçtiği sanılan hastalık iki ila yedi gün içinde etkinleşiyor.

Şubat ayında ilk kez Çin'de saptanan, zatürree özelliği gösteren, ancak kökeni henüz anlaşılamayan Akut Solunum Yetersizliği (SARS) adlı hastalıktan ölen 9 kişiden 2'si Hong Kong'dan Kanada'ya geldi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) SARS sendromu için salgın uyarısı yaptı. WHO Genel Direktörü Gro Harlem Brundtland, hastalığın seyahatlerle yayıldığına inandıklarını belirterek, 'Bu sendrom, şu anda yaygın bir sağlık tehdididir' açıklamasında bulundu.

Yetkililer, Hong Kong ve Tayland'da dün 6 yeni vaka daha saptandığını, Endonezya'dan da benzer haberler geldiğini açıkladı. Hong Kong ve Vietnam'da çoğu sağlık görevlisi olmak üzere onlarca kişinin bu hastalığa yakalandığı, hastalığın Singapur ve Tayland'da da hızla yayıldığı belirtiliyor.

Hastalık Avrupa'ya da sıçradı

Frankfurt aktarmalı New York-Singapur seferini yapan bir uçakta gizemli zatürreeye rastlandı. Uçaktaki yolcular arasında bulunan ve SARS sendromuna yakalanan hastaları tedavi eden Singapurlu bir doktor da bu hastalığa yakalandı.

Yetkililer Singapur Havayolları'na ait uçakta bulunan 155 kişiyi, Frankfurt'ta karantinaya aldı. Karısıyla birlikte karantinada tutulan 32 yaşındaki Singapurlu doktorun hastalanması, Avrupa'da bu hastalığın görüldüğü ilk vaka oldu.

Uzmanlar uyarıyor: Seyahatlerinizi erteleyin!

ABD'de şu ana kadar SARS sendromuna rastlanmazsa da gerekli önlemler hızla alınmaya başladı. Amerikalı yetkililer, Asya'ya gidecek vatandaşlarına seyahatlerini ertelemeleri önerisinde bulunurken, diğer birçok ülke de, başta Çin olmak üzere bütün Güney Asya ülkelerine gidecek olan vatandaşlarına uyarıda bulunuyor.
Yayın tarihi: 17.03.2003
663
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.