Sağlık

Yeni aşılar yolda!

Yeni aşılar yolda!

Rahim kanseri, rota virüsü, zatürree ve gribe karşı yeni aşılar geliştiriliyor.

GlaxoSmithKline, toplumu tehdit eden önemli hastalıklara karşı, her yaş grubunun kullanabileceği yeni aşı kombinasyonları geliştirdi. Geçen ay gerçekleştirilen Aşı Araştırma ve Geliştirme konulu seminerde, önümüzdeki beş yıllık dönemde insanlığı en fazla tehdit edeceği bilinen rahim kanseri, gastroenterite sebep olan rota virüs, zatürree ve gribe karşı geliştirilen yeni aşılar konusunda bilgiler verildi.

Düzenlenen seminerde, GlaxoSmithKline İlaç Bölümü Başkanı David Stout, günümüzde tedaviden önce hastalığa karşı korunmanın daha da önem kazandığının altını çizerek, "GSK, klinik geliştirme aşamasında olan yirminin üzerinde aşı ve önümüzdeki beş yıllık süreye yayılacak beş önemli aşı lansmanı ile, aşı pazarında hızlı bir büyüme kaydederken, toplumun sağlık koşullarının iyileştirilmesine de önemli katkılarda bulunacaktır" dedi. Stout, dünya çapında çeşitli aşı çalışmalarının yürütüldüğünü de ifade etti. Ayrıca tedavisi mümkün olmayan hastalıklardan korunma amaçlı portföyünde bulunan yeni aşıları da tanıttı; bu aşılar arasında rahim kanserine sebep olabilen HPV virüsüne karşı, gastroenterite sebep olan rota virüsüne karşı, zatürreeye karşı ve gribe karşı geliştirilmiş aşı bulunuyor.

Rahim ağzı kanseri kabusu bitiyor!

Tüm dünyada en yaygın ikinci kanser türü olan rahim ağzı kanserinden dolayı her iki dakikada bir kadın hayatını kaybediyor. Kadınlar için oldukça tehlikeli olan rahim ağzı kanserine karşı geliştirilen bu aşının, 2006 yılında uluslararası pazarda yerini alması bekleniyor. Rahim ağzı kanserlerinin %70'den fazlasına sebep olan kanserojenik HPV-16 ve 18 virüs tiplerini hedef alan aşı, bu virüslerin neden olduğu enfeksiyon ve ona bağlı oluşan lezyonlara karşı 27 ay boyunca %100 koruma sağlıyor.
Yayın tarihi: 06.08.2005
822
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.