Sağlık

Yeme bozukluğu beyinde hasara yol açıyor

Yeme bozukluğu beyinde hasara yol açıyor

Yeme bozukluğu türleri olarak bilinen''anoreksia nervosa'' ve ''bulimia nervoza'' beyinde kalıcı hasarlar bırakabiliyor.

Almanya'daki Bad Bramstedt Kliniği'nde görevli Dr. Roy Murphy, yeme bozukluğunun, beyinde sinirler arasında bilgi alışverişini sağlayan transmitterlerde değişikliğe neden olduğuna yönelik önemli verilerin bulunduğunu belirterek, kilo verilmesine bağlı olarak beyninde küçülebildiğini ve beyindeki metabolizmanın buna bağlı olarak değişebildiğini söyledi.

Beyindeki değişikliklerin özellikle planlama ve hafızayla ilgili bölgeleri olumsuz etkilediğini söyleyen Murphy, kilo alımıyla birliktebeynin de toparlandığını, fakat özellikle anoreksiya nervozanın, beyinde kalıcı izler bıraktığına dair çok sayıda işaret bulunduğunu kaydetti.

Anoreksia nervozada, hasta kendini sürekli şişman olarak görür ve yemek yemediği için kısa sürede vücut ağırlığının yüzde 20-50'sini kaybeder. Şişmanlamaktan çok korkan bu hastalar, kendi vücut biçimini ve ağırlığını algılayamazlar. Bulimia nervozada, hasta normalden çok fazla yemek yer ve kilo alma korkusuyla parmaklarını gırtlağına yerleştirerek kusma refleksini başlatır ve midesindekileri boşaltır.
Yayın tarihi: 11.02.2004
974
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.