Sağlık

Yaz, yüksek tansiyon hastalarını vuruyor

Yaz, yüksek tansiyon hastalarını vuruyor

Yaz mevsiminin beraberinde getirdiği ısı ve nem artışının özellikle yüksek tansiyon hastalarını olumsuz etkilediği bildiriliyor. Araştırmalar, Türkiye'de yaklaşık 12 milyon kişinin yüksek tansiyon hastası(hipertansif) olduğunu ortaya koyuyor.

Hipertansiyonlu hastaların 6.5-7 milyonunu kadınlar oluşturuyor. Ancak, yüksek tansiyonu olan hastaların sadece üçte biri hipertansiyonu olduğunun farkına varıyor.

Bu üçte birin de ancak yarısı tedavi oluyor. Tedavi olanların da sadece yarısında tedavi amacına ulaşıyor.

Uzmanlar, yaz mevsiminden en çok olumsuz etkilenecek kitlenin özellikle yüksek tansiyon hastaları ile koroner kalp hastaları olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Karpuz, yaz mevsimi nedeniyle koroner kalp hastaları ile hipertansif (yüksek tansiyon) hastalarını uyardı.

Isı ve nem artışı sonucu yaşanan su ve elektrolit kaybının özellikle koroner kalp hastaları ile hipertansif hastalarını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Karpuz, "Hipertansif hastalar, ayrıca diyabetik ise, sigara içiyorsa veyahut kolesterolü yüksekse, kiloluysa bu tip kişiler çok daha dikkatli olmak zorundalar" dedi.

Yazın yüksek ısı ve nemden en çok etkilenecek kitlenin koroner arter hastalarının dikkat etmesi gerekenler:

.Yazın terle birlikte su ve tuz kaybı söz konusudur. O nedenle tuz dengesine dikkat etmeliler.

.Yaz aylarında özellikle güneşin çok tepede olduğu zamanlarda sportif aktiviteleri tavsiye etmiyoruz. Onun yerine akşam üzeri saat 17:00-18:00'dan sonra en az 20-30 dakika ve en az haftanın 5 günü aktivite öneriyoruz. Bu egzersizler yürümek, bisiklete binmek, yüzmek olabilir.

.Yaşam biçimlerine dikkat etsinler. Sigara kullanmasınlar."
Yayın tarihi: 14.06.2002
1027
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.