Sağlık

Yaz mevsimi derdiyle geldi

Yaz mevsimi derdiyle geldi

Yaz gelirken birçok derdi geride bırakacağımıza inanırız.

Kış aylarının sorunları bizi bunaltır. Oysa yaz mevsiminde de sorunlarla karşılaşmak kaçınılmaz. Özellikle çocukları bekleyen tehlikeleri unutmak mümkün mü?

Sıcaktan su içirerek koruyun

Kumsalda güneş altında oyun oynayan çocuğa sık sık su içirmelisiniz. Soğuk içeceklerin suyun yerini tutmayacağını da hatırlatalım. Eğer çocuk sıcaktan etkilenmişse ve vücut ısısı da yükselmişse, onu hemen serin ve gölge bir yere götürün ve bir yelpazeylie serinlemesini sağlayın.

Güneş çarpması hafife alınmamalı. Yüksek ateş, kusma ve de ishal başlarsa, hemen bir hastaneye götürülmeli. Buarada vücudunu ıslak bir çarşafa sarıp, başına bir buz torbası koymalısınız. Böyle üzücü durumlarla karşılaşmamak için de çocuğu uzun süre güneş altında bırakmayın.

Plastik kolluklara dikkat

Çocuğunuzun yaz tatilinde yüzme havuzundan yararlanmasını elbette isteyeceksiniz. Eğer yüzme bilmiyorsa onu su üzerinde tutacak plastik kolluk ya da simit kullanacaksınız... Ama sakın bunların çocuğu boğulmaktan koruyacağına inanmayın.

Şişme kolluklar ve simitlerin herhangi bir nedenle havası boşalabilir. Çocuğunuz havuzda eğlenirken onu sürekli kontrol etmelisiniz. Ayrıca çocuğu, havuz kenarında asla yalnız bırakmamalısınız. Deniz kenarında oynayan çocuğunuzun iki karış suda bile boğulabileceğini unutmayın. Bu tür yaz kazalarının ölümle sonuçlandığına sık sık tanık oluyoruz.

Kilolarla birlikte sağlığınız da gitti

Yaz gelmeden fazla kilolarınızdan kurtulmak istediniz. İradenizi kullanıp, çok kısa sürede iyice zayıfladınız. Öyle ki, artık karşıdan bakınca vücudunuzdakmi kemikler sayılabiliyor. Bu kez de aşırı zayıflamanın getirdiği sorunlarla savaşacaksınız. Şimdi bol bol kalsiyum ve D vitamini takviyesi yapmanız gerekiyor.

Kilolardan kurtulayım derken, kemiklerinizi de zayıflatmış olabilirsiniz. Günde üç öğün sütlü besinler almanızda yarar var. D vitamini eksiğini gidermek için de güneşlenmeye ihtiyacınız var. Zayıfladıktan sonra dişlerinizden şikayete başlayacaksınız. Dişlerin güçsüz kalması, çürüklerin artmasına neden olur. Fazla kilolardan kurtulurken diş hekiminizin kapısını aşındırmak zorunda kalabilirsiniz. Kalsiyumu doğal besinlerden alamazsanız, kalsiyum hapları işinize yarayacak.

Kemiklerin güçlenmesi için aynı zamanda magnezyum içeren hapladı tercih edin. Kilo verirken sinir sisteminizin düzeni de boızulur. Ruh sağlığınızı tehlikeye atmamak için aşırı kilo vermekten kaçınmalısınız.

İçmeden başınız dönüyorsa


Oturduğunuz yerden hızla ayağa kalkarken birden başınız dönmeye başlar, düşmemek için bir yere tutunmak zorunda kalırsınız. Aynı durum sık aralarla tekrarlanınca, haklı olarak endişelenirsiniz.

Gerekli testler yapılınca, sorununuzun denge bozukluğu adı verilen bir hastalıktan kaynaklandığı anlaşılır. Aşırı miktarda antibiyotik ilaç kullanmak, tansiyon ilaçları ve migren ilaçları, ayrıca bazı virüsler bu sorunu yaratabilirler. İçkulağa yerleşen bazı virüsler başdönmesi ve dengeyi kaybetmek gibi belirtileri yaratırlar.

Bir fizyoterapiste başvurulduğunda, onun önereceği egzersizlerle sorun büyük ölçüde giderilir. Fizyoterapistin önereceği özel egzersizlerin bazı durumlarda günde 20 kez tekrarlanması gerekir. Hastalığın tamamen geçmesi ve de bir daha tekrarlamaması için her şeyden önce hastanın sabırlı ve iyileşmeye kararlı olması gerek.

Yayın tarihi: 10.06.2005
642
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.