Sağlık

Yaz hastalıklarının püf noktaları

Yaz hastalıklarının püf noktaları

Tatili, eğlenceyi, gezmeyi tozmayı düşünmek varken, felaket habercisi gibi ağır hastalıklardan, önemli sorunlardan söz edip canınızı sıkmayacağız.

Sıcak yaz günlerinde, hastalık uyarılarıyla neşenizi kaçırmayı elbette istemeyiz. Bugün, dereden tepeden söz ederken, size sağlığınızla ilgili kısa ama önemli uyarılarımız olacak.

Sabahları tenha yollarda, bomboş parklarda hızlı hızlı yürüyen ya da koşan kadın ve erkeklere mutlaka rastlıyorsunuz. Amerika'da şişmanlık ulusal bir felaket halini alınca, uzmanlar bu insanları hayat boyu gereksiz yük taşımaktan kurtarmak için harekete geçtiler. Genç yaşlı herkese vücut egzersizlerinin ve sporun önemi anlatıldı, hala da anlatılıyor. Kilo vermenin en kestirme yolunun yürümek ve de koşmak olduğu kesinleşince, yollar, parklar yürüyen, koşan kadın ve erkeklerle şenlendi. Kimileri yürüyüş yapmanın adını biraz daha kulağa hoş geliyor diye 'jogging' koydu. Kimileri jogging ile yürüyüş yapmanın farklı şeyler olduğunu belirtti. Aslında yürüyüş yapanların 'Ben jogging yapıyorum' demeleri doğru değil. Jogging koşma ile yürüme arası hızlı tempolu bir spor. Ayakta durup, adım atmasını bilen herkes jogging yapabilir. Sadece aşırı şişman kişilerin doktorlarına danışmadan bu işe kalkışmamalarını öneririz. Eğer dakikalarca yürümeye alışkın değilseniz, ilk günlerde kendinizi fazla zorlamayın. Yürüme temponuzu yavaş yavaş hızlandırın. Aksi halde bacaklarınız tutulur, ertesi gün evinizin içinde bile yürüyemezsiniz. Haftanın üç dört günü hızlı tempoyla yarım saat yürüyün. Daha sonra sadece 30 saniye koşar adım yürümeyi deneyin. Bu yöntemle koşar adım yürümeye kısa sürede alışırsınız. Yürürken kullandığınız ayakkabılar ve giysiler de çok önemli. Güneşin başınıza geçmemesi için taktığınız şapka, güneş gözlüğü ve yürüyüş için rahat bir spor ayakkabısı olmazsa olmazlarınızdan. Son zamanlarda koşu bandı kullanmak da moda oldu. Elbette teknik imkanlardan yararlanmanız iyi olur. Ancak açık havada, oksijeni ciğerlerinize çekerek yürümek ve koşmak aynı zamanda size zevk verir, sağlığın yanı sıra gözünüz de gönlünüz de dinlenir.

MİGRENİ ZAPLAYIN

Migren ağrılarına dayanmak ne kadar zor değil mi? En neşeli gününüzde migren ağrıları size dünyayı zindan eder. 'Migren ağrılarınızı zaplayın' diyoruz. Nasıl mı? Vücudun doğal olarak salgıladığı ve besinlerin enerjiye dönüşmesinden sorumlu olan koenzyme Q 10 maddesi artık ilaç olarak evlerinize ulaşacak. Bu ilacın migren ağrılarını geçirdiği ileri sürülüyor. Tabii hemen eczaneye koşup bu ilacı satın almanız mümkün değil. İlaçla ilgili çalışmalar devam ediyor. Biraz sabırlı olun ve bekleyin.

ENGİNARIN KERAMETİ

Enginar, çok lezzetli bir sebze. Ancak lezzetli olduğu kadar fiyatı da her zaman yüksek oluyor. Enginarda sinarin adıyla bilinen bir kimyasal madde var. Bu madde karaciğer ve safrakesesinin düzenli çalışmasını sağlıyor. Ayrıca sindirimi kolaylaştırıyor ve yağlı yiyeceklerin zararını önlüyor. Dahası alkollü içki kullananların ertesi gün ayılıp normal hayatlarına dönebilmeleri için de enginar yemeleri tavsiye ediliyor.

TAŞ DOLU SAFRA KESELERİ

40 yaşını geçen her 10 kişiden birinin safrakesesi taşlarından yakındığı saptandı. Kadınlarda da erkeklerde de oran değişmiyor.

Safrakesinde taş olan hastalar genellikle 40 yaşın üzerinde, beyaz tenli ve de şişman oluyor.

Safrakesesi taşlarının ana maddesi karaciğerin salgıladığı safra. Bazılarında bu taşların büyüklüğü bir golf topununkine yakın oluyor.

Safrakesesi taşları, bazen hiçbir belirti olmadan safrakesesinde oluşurlar. Bazen de karnın üst kısmında ağrılar, bulantı ve kusma ile kendilerini belli ederler.

Taşların sayısı fazla değilse ve boyutları çok küçük ise, yağsız beslenme yöntemiyle sıkıntı giderilebilir. ama ciddi vak'alarda taş dolu safrakesesinin cerrahi müdahale ile alınması gerekir.

Aman mide kasları gevşemesin

Vücudun genç ve diri görünmesi, sizin tutumunuza bağlı. Erkekler de kadınlar da belli bir yaştan sonra mide kaslarının gevşeyip sarkmasından yakınırlar. Hele sık sık zayıflayıp kilo alan kişilerde mide sarkmaları kaçınılmaz bir olaydır. Gelin şu mide kaslarınıza çekidüzen verin. Bunu sağlamak için öncelikle karnınızı içeri çekip bu durumdayken belinize bir sicim bağlamanız gerekiyor. Kaslarınız sarkmaya başlarken mideniz belinize bağladığınız ipe tazyik yapacak, sonuçta siz sıkıntı çekeceksiniz ve hemen karnınızı içeri çekmeyi deneyeceksiniz. Bu hareketi tekrarlaya tekrarlaya mide kaslarınızın gevşemesini önleyebilirsiniz.

Bir kafein hatırlatması daha

Doktorunuzdan kafeinli içecekler konusunda sık sık uyarı alıyorsunuz. Bundan hiç kuşkumuz yok. Biz gene de şu kafeinli içeceklerden söz edelim. Özellikle çocuklar bu tür içeceklerin tiryakisi oluyorlar. Kafeinli içeceklerin beyni etkiledikleri sır değil. Ayrıca uykusuzluk, hiperaktivite, huzursuzluk gibi sorunları yaratıyorlar. Kan damarlarını daraltmaları ve de kan basıncını yükseltmeleri de cabası. Çocukların en kısa zamanda kafeinli içeceklerden vazgeçirilmeleri gerekiyor. İlerde damar hastalıkları ve kan basıncı sorunları bir salgına dönüşmesin diye kafeinli içeceklerden uzak durmalıyız. Hiç değilse tüketimin dozunu kaçırmamalıyız.

Azize Bergin/ Kelebek
Yayın tarihi: 01.07.2004
813
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.