Sağlık

Yaz hastalığı "mantar" a dikkat..

Yaz hastalığı "mantar" a dikkat..

Yaz aylarında, hava sıcaklığının artmasıyla birlikte mantar hastalıklarında artış görüldüğüne dikkat çekilerek, bu tür sorunlarla sık karşılaşanların havuz, hamam, sauna ve spor salonlarından uzak durmaları, sentetik iç çamaşırı, lastik ayakkabı ve dar giysi kullanmamaları konusunda uyarıldılar.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamdi Memişoğlu, yaptığı açıklamada, mantar hastalıklarının bulaşıcı özelik taşıdığını, bu nedenle aile bireylerinden birisinde görülen hastalığın aynı terlikleri giymek, aynı havluyu kulanmak yoluyla diğerlerine de geçebildiğini söyledi.

Prof. Dr. Memişoğlu, mantar hastalıklarının özellike yaz aylarında arttığını, sıcakların başlamasıyla birlikte gündeme geldiğini belirterek, duyarlı olunması gerektiğini bildirdi.

Mantar hastalıklarının en belirgin özelliğinin kaşıntı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Memişoğlu, şöyle konuştu:

"Kaşıntı ile başlayan hastalığa sonradan enfeksiyonlar da eklenebilir. Özellikle ayak mantar hastalığında ayağın ağrılı bir şekilde şişmesi ve içi iltihap dolu kabarcıklar gelişmesi bakteriyel enfeksiyonu gösterir. Tedaviye erken başlanır ve hekim uyarıları dikkate alınırsa hastalık 6 haftada silinir."

Prof. Dr. Memişoğlu, kasıklardaki hastalıkta ise yarım ay şeklindekızarık bir zeminde kepeklenme ve içi sıvı dolu küçük kabarcıklarla karakterize olduğunu, mantarın zamanla bacaklara ve kalçalara doğru yayılabildiğini anlattı.
Yayın tarihi: 03.05.2002
845
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.