Sağlık

Yaz geldi, ishal vakaları arttı

Yaz geldi, ishal vakaları arttı

Uzmanlar, yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte beslenme düzeninin değişmesi ve seyahatler sırasında sık karşılaşılan ishalin belirtileri konusunda uyarıyor; hastalığa karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

İstanbul Cerrahi Hastanesi Başhekimi, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Cem Bostan; şılan ishalin belirtileri konusunda uyarırken ishalin sebeplerini şöyle sıraladı;

- Bakteriyel enfeksiyonlar: Yiyecek ve içeceklere bulaşmış mikropların veya salgıladığı toksinlerin bağırsak sistemine girmesiyle,

- Virüsler, özellikle çocuklarda rota virüsleri ishale sebep olmaktadır. Hepatit virüsleri de ishal yapabilmektedir.

- Besinlere karşı tahammülsüzlük; Çoğunlukla süt gibi laktoz içeren besinlere bağlı,

- Parazitler; Amip, giardia ve benzeri

- İlaç ve reaksiyonları; Özellikle antibiyotikler ve hipertansiyon ilaçları

- Bağırsak hastalıkları; Ülseratif kolit başta olmak üzere bağırsağın diğer infılamatuar hastalıkları ve kanserleri

- Bağırsak hareket bozuklukları; En sık karşılaşılan sipastik kolit.

Tatil seyahatlerinde ishale dikkat!

Özellikle seyahatler sırasında tüketilen yiyecek ve içeceklere bağlı ishaller oluşabilir. Bunun sebebi çoğunlukla bakteri virüs veya parazitlerdir.

İshal ile birlikte hastalarda kramp tarzı karın ağrısı, bulantı, kusma, ateş, kanlı ishalin görülebileceğini söyleyen Dr. Cem Bostan; 'İshal ile vücutta su ve tuz kaybı olur. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda ciddi sonuçlar doğurabilir.

Dehidratasyon olarak bilinen bu durumun belirtileri, susama hissi, idrar miktarında azalma, halsizlik, sersemlik hissi ve idrar renginde koyulaşmadır.

Günde 3 defadan fazla dışkılama oluyorsa, karında veya mahalde ciddi ağrı varsa, 38 C ve üzeri ateş varsa, dışkıda kan görülüyorsa veya siyah renkli dışkılama varsa, dehidratasyon bulguları varsa mutlaka doktora başvurmalıdır.' dedi.

Bostan; 'İshalin sebep olduğu dehidratasyonun ciddiyetinin ve enfeksiyonun tesbiti açısından kan tahlilleri yapılması gereklidir. Ayrıcı tanıda en önemli tetkik dışkının mikroskopik olarak incelenmesi; gereğinde dışkı kültürü yapılmasıdır.

Şüpheli durumlarda kolonoskopi yapılabilir. Tedavide öncelikle kaybedilen su ve tuz miktarının yerine konması gerekmektedir.

Özellikle enfeksiyona bağlı ishallerde sebep netleşmeden verilen ishal durdurucu ilaçlar ciddi sonuçlar doğurabilir, hastalığın kötüleşmesine neden olabilir.Sebebe yönelik tedavi planlanmalıdır.

Beslenme olarak ishal duruncaya kadar süt ürünleri yüksek lifli, aşırı şekerli yiyecekler tüketilmemelidir.' diyerek, sık seyahat edenler için dikkat edilmesi gerekilen unsurları şu şekilde sıraladı:

- Diş yıkama amaçlı dahi musluk suyu kullanılmamalı

- Pasterüze olamamış süt ve süt ürünleri tüketilmemeli

- Açık dondurma tüketilmemeli

- Kişinin kendisinin soyduğu çiğ meyve ve sebzeler dışında çiğ yiyecek tüketilmemeli

- Sıcak olmayan et ve balık ürünleri tüketilmemeli

- Sokak satıcılarından yiyecek tüketilmemeli.
Yayın tarihi: 04.06.2003
821
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.