Sağlık

Yaz aylarında gözleriniz

Yaz aylarında gözleriniz

Yaz aylarında dünyaya ulaşan ultraviyole ışınların artması göz sağlığını da etkiliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi'nde görev yapan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Oral, yaz aylarında göz sağlığını korumak için çeşitli önerilerde bulundu.

Oral, "ultraviyole ışınlarının zararlı etkileri yıllar içinde kaybolmadan birikme özelliğine sahip olduğundan bu ışınlardan her mevsim ve günün her saati korunmak gerekir" dedi.

Dr. Deniz Oral, yaz aylarında dünyaya ulaşan ultraviyole ışın miktarının kış aylarına göre üç kat daha fazla olduğunu da belirtti.

Kornea tabakası ve göz merceği tarafından süzülen gözle görülemeyen ultraviyole ışınlarının ancak yüzde 1'inin retinaya kadar ulaşabildiğini de açıklayan Oral, "retina tabakası ultraviyole ışınlara olduğu kadar güneş ışığının görünen kısmına da hassastır" dedi.

Oral, "özellikle sürekli dış ortamda çalışanlar, refraktif cerrahi veya katarakt cerrahisi geçirmiş olanlar ile retina hastalığı olanların gözleri güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı daha hassastır" diye konuştu.

Yetişkinler gibi çocukların da korunmaya ihtiyaç duyduğunu belirten Dr. Oral, çocukların göz merceğinin ultraviyole ışınları süzebilme yeteneğinin yetişkinlere göre daha az olduğuna da değindi.

Güneş ışınlarının etkileri

Uzun süre doğrudan güneşe bakan kişilerde makula (sarı nokta) hasarı oluşabildiğini de vurgulayan Dr. Deniz Oral, ileri yaşlarda ortaya çıkan makula bozulması ile geçmişte maruz kalınan güneş ışığı miktarı arasında da ilişki olduğunun düşünüldüğünü belirtti.

Ultraviyole ışınların gözde sebep olabileceği rahatsızlıklardan bazıları:

- Göz kapaklarını kaplayan deride kanser oluşumu
- Konjonktiva tabakasında kanser oluşumu
- Piterjium olarak adlandırılan dejeneratif büyüme
- Ciltteki güneş yanığının korneadaki (saydam tabaka) karşılığı olan ağrı
- Fotokeratite ve uzun dönemde kornea yüzeyinde bozulma

Ultraviyole ışınların katarakt oluşumu riskini artırdığının da bilimsel çalışmalarda gösterildiğine değinen Dr. Deniz Oral, çeşitli önerilerde de bulundu:

"Gözlerimizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumada kuşkusuz en etkili iki yöntem şapka takmak ve kaliteli bir güneş gözlüğü kullanmaktır."

"İyi bir güneş gözlüğü görünen ışığı gözü rahatsız etmeyecek bir seviyeye indirirken zararlı ultraviyole ışınları da süzebilmelidir."

"Ultraviyole koruyucu özelliği olması için bir gözlüğün mutlaka pahalı olması gerekmediği gibi gözlük camlarının renginin koyuluğu ile ultraviyole ışınları süzme yeteneği arasında da hiçbir ilişki yoktur."

"Numaralı saydam gözlük camlarının çoğu ultraviyole ışınları süzme özelliğine de sahiptir."

"Gözlük satın alırken en önemli nokta üretici firmanın ürün için belirttiği ultraviyole ışınlara karşı koruyuculuk değerleridir."

"İyi kalitede güneş gözlüklerinin çoğu ultraviyole ışınların yüzde 95'inden fazlasını süzerken bu oran yüzde 99 ve daha yüksek de olabilir."

Göze çevreden de büyük miktarda ışın yansıdığına değinen Dr. Deniz Oral, yanları kapalı ve yüzü saran şekilli güneş gözlükleri önerdi.
Oral'a göre, polarize camlı güneş gözlükleri ise ultraviyole ışınları süzmenin yanısıra araba ön kaputu ve yol yüzeyi gibi düz yüzeylerde oluşan ışık parlamalarını süzerek daha etkili koruma sağlıyor.

"Kontakt lenslerin çoğunluğu da ultraviyoleyi süzme yeteneğine sahiptir" diyen Oral, "ancak lensler sadece kapladıkları kornea tabakası ve gözün iç yapılarını korur ve konjonktiva ve göz kapaklarının ışınlardan etkilenmesine engel olamazlar" diye konuştu.

Dr. Deniz Oral, kontakt lens kullanıcılarının güneş gözlüğü takması gerektiğini de belirtti.

www.cnnturk.com
Yayın tarihi: 31.07.2005
675
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.