Sağlık

Yatakta kalkanınız hangisi?

Yatakta kalkanınız hangisi?

İstenmeyen gebeliklere ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara, kendinize en yakın koruma yöntemini seçerek 'dur' deyin.

Doğum kontrolü sadece Anadolu'da yaşayan eğitimsiz bireylerin değil, metropol hayatının yoğunluğuna kapılmış şehir insanın da sorunu haline gelmiş durumda. Op.Dr. Altuğ Semiz, kullanılan tüm doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Prezervatif

Klasik doğum kontrol yöntemleri arasında prezervatif doğum kontrolü yanı sıra cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da koruyucu olması avantajından dolayı özellikle çok partnerli kişilerce tercih edilmeli.

Spiral

Rahim içi araçlar (spiral), kadınlara uzman doktorlar tarafından uygulanan, belli aralıklarla kontrolü zorunlu olan doğum kontrol araçlarıdır.

Uzun süre kullanım ve ilişki öncesi uygulama ihtiyacının ortadan kalkması gibi avantajları yanında jinekolojik iltihabi hastalıklara eğilimi arttırması, uzman olmayan kişilerce uygulanması gibi riskler mevcuttur.

Yeni üretilen progesteronlu spirallerle iltihabi hastalıklar ve dış gebeliğin görülme olasılığı düşürülmüştür. Bu yeni kuşak spirallerden kadınların adet düzensizliklerini düzeltmek konusunda da faydalanılmaktadır.

Kadın prezervatifleri

Doğum kontrol yöntemleri arasında kadın prezervatifleri (femidom), özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma görevini kendi üzerine almak isteyen bayanların tercihi.

Kadın doğum uzmanınızın vereceği kısa bir eğitim ile kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu yöntem ilişkiden saatler önce uygulanarak ilişki sırasında yaşanacak stresleri ortadan kaldırıyor.

Doğum kontrol hapı

Doğum kontrol yöntemleri arasında özellikle doğum kontrol hapları, modern çağın kadınlarında en tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biri.

Özellikle gençlerde ve yoğun stres altında çalışan işkadınlarında görülebilen adet düzensizliklerinde tercih edilerek, hem adet düzensizlikleri çözümleniyor, hem de aktif yaşayan kadınların doğum kontrolünde ideal olan korunma sağlanıyor.

Doğum kontrol hapları kullanımı içerdikleri hormon miktarları yüzünden düzenli kontrollerle yapılmalı. İlaç kullanımı öncesi, rahim ağzı, yumurtalıklar, kontrolden geçirilmeli ve kullanım sırasında düzenli olarak bu kontroller tekrar edilmeli.

Ertesi gün hapları

Ertesi gün hapları olarak bilinen, acil doğum kontrol yöntemleri, güvenilirliği diğer yöntemlere göre daha zayıf olan, ancak önceden doğum kontrolü sağlanmamış, gebelik riski oluşmuş durumlarda tercih edilen yöntemler.

Ayrıca korunmasız ilişki sonrası gebeliği engellemek için bu haplar dışında başka yöntemler de mevcut. Cinsel yönden aktif bireylerin bu yöntemler hakkında bilgi edinmek için bu konuda eğitim verebilecek merkezlere danışması en doğru yaklaşım olur.
Yayın tarihi: 22.09.2006
989
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.