Sağlık

Yatağa düşmeyin!

Yatağa düşmeyin!

Mevsim değişikliğinin yaşandığı bu günlerde uzmanlar soğuk algınlığından korunmak için bol bol vitamin alınması gerektiğini söylüyor.

Mevsimsel geçiş dönemlerinde grip başta olmak üzere soğuk algınlığı hastalıklarının arttığı, soğuyan havalarla artan toplu yaşamların enfeksiyonun yayılmasını kolaylaştırdığını söyleyen doktorlar iklim şartlarına uygun giyinmek gerektiğini de belirtiyor.

Çukurova Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Rıza Mete, yaptığı açıklamada, mevsimsel geçiş dönemlerinde vücudun yeni iklime kolay adapte olamadığını ve enfeksiyonlara açık hale geldiğini belirtti.

Soğuk algınlıklarının bu dönemde diğer aylara göre yüzde 50 civarında artış gösterdiğini bildiren Mete, şöyle konuştu: "Soğuk havalarda insanların kapalı mekanlarda daha çok bir arada olması ve toplu yaşamın da artması hastalığın yayılmasını tetikliyor.

İnsanlar birbirine daha çok yaklaşıyor ve tükürük damlalarıyla enfeksiyon bulaştırıyorlar. Hastalıktan korunmak için enfeksiyon alanlarından uzak durmak, değişen iklim şartlarına uygun giyinmek ve vücudun direncini arttıracağı için bol bol C ve D vitamini almak gerekiyor."

Özellikle okullarda ve kreşlerde soğuk algınlığına karşı önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Mete, hastalığa yakalanan çocukların diğer çocuklardan ayrılmasının, salgını önleyeceğini söyledi.

Hastalığa yakalanmanın uyku sırasında daha kolay olduğunu vurgulayan Mete, uykuya geçiş öncesi oda sıcaklığının, dışarıdaki havayla uyumlu hale getirilmesi gerektiğini de kaydetti.
Yayın tarihi: 29.09.2006
655
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.